Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama

Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama
05 Haziran 15:26 2016 Makaleyi Yazdır

Yumurtlama (Ovulasyon) çoğunlukla her adet dönemi ortalarında gerçekleşir. Bu olay döllenmek için hazır bekleyen olgun yumurtaların döl yatağından serbest kalması ve çatlaması ile oluşmaktadır. Bu süreçten sonra yumurtaların 12 ila 24 saat arasında yaşama süreleri olacaktır. Yani bu süre hamile kalmak için en uygun zamandır. Bu yüzden yumurtlama döneminizi hesaplamanız çok önemlidir. Hesapladığınız tarihlere yakın günlerde cinsel ilişkiye girmeniz hamile kalma ihtimalinizi arttıracaktır. Eğer yumurtalar zamanı geldiğinde döllenmez ise bir sonraki adet döneminizde akıntıyla dışarıya atılacaktır.

Yumurtlama Dönemi HesaplamaSon Adet Tarihinizi Gün / Ay / Yıl Olarak Giriniz

Adet döngüsü düzenli ve normal seyrinde devam eden bayanlarda yumurtlama dönemi iki adet döneminin ortasında (2-3 gün içinde) gerçekleşmektedir. Düzenli olarak 28 günde bir adet dönemine giren bayanlar iki adet dönemi arasındaki 14. günden 2-3 gün önce cinsel ilişki denemelerine başlayarak hamile kalma ihtimallerini yükseltebilirler. Adet dönemi farklı sürelerde tekrarlanan bayanlar ise, son adet kanamasından sonraki 14. gün yumurtlama dönemi olarak hesaplanır. Örneğin adet dönemi 37 gün olan bayanlar, adet dönemlerinden 14 gün geriye gelerek 40-14=26 yani adet kanamasından sonraki 26. gün yumurtlama tarihi olarak hesaplanır. Hesaplama yaparken adet döneminizden her zaman 14 gün geriye gelmeniz gerekmektedir. Çünkü 14 gün adet döneminin ikinci yarısı olarak sabit bir tarihdir. Hatta düzensiz adet dönemleri bile geçiriyorsanız 14 gün geriye gitmek yumurtlama tarihinizi hesaplamanızda yardımcı olacaktır.

Hamile Kalmak İçin En uygun Yumurtlama Dönemi
Yumurtlama dönemini adet döneminize göre yada pratik bir şekilde hesaplama aracımızdan öğrendikten sonra cinsel ilişki denemelerine başlayacağınız tarihi öğrenebilirsiniz. Yumurtlama döneminizin sonucundan 2-3 gün daha geriye giderek şansınızı büyük ölçüde arttırmış olursunuz. Yani adet döneminizden 14 yerine 17 ila 18 gün geriye giderek belirlediğiniz tarihden itibaren 2 yada 3 günde bir cinsel ilişki denemelerine başlamanız hamile kalma ihtimalinizi büyük bir oranda arttıracaktır. Bu süreç abartılarak her gün cinsel ilişkiye girmek doğru bir karar değildir. Çünkü ilişki sonrası azalan sperm hücreleri kendilerini yenileyebilecek yeterli zamanı bulamayacak ve azalan sperm sayısı nedeniyle döllenme gerçekleşemeyecektir.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.