Vücut Kitle Endeksi (BMI, VKI) Hesaplama

Vücut Kitle Endeksi (BMI, VKI) Hesaplama
10 Temmuz 22:00 2016 Makaleyi Yazdır

Vücut kitle endeksi (VKI), boy ve kilo oranının hesaplanmasıyla ideal kilonun bulunmasını sağlar. Vki değerini bulan bir kişi kaç kilo alması yada vermesi gerektiğini, obez ise obezite seviyesini öğrenmesinde yardımcı olur. Bu parametre 1830-1850 yılları arasında Belçika’lı bilim adamı Adolphe Quetelet tarafından bulunmuştur. İngilizce adı ise Body Mass Index (BMI)’dir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından onaylanmış ve bir çok klinikte sıklıkla kullanılmaktadır.

Araştırmalar sonucunda vücut ağırlığının orantısız olması bir çok hastalığa sebep olduğu bilinmektedir. Eğer şişmansanız, diyabet, obezite ve kalp hastası olması ihtimaliniz yüksektir. Özellikle diyabet ve obezitenin önüne geçmek için son zamanlarda vki hesaplaması önemli rol almaktadır. Eğer aşırı kilolarınız bulunuyor ve obezitenin sebep olduğu fast food yiyecekler tüketiyorsanız yada hareketsiz masa başı işler yapıyorsanız bir diyetisyene başvurarak sağlıklı bir şekilde fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir.

Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?
Vki kendiniz hesaplamanız için kilonuzu boyunuzun karesine “Ağırlık(kg)/Boy*boy (m2)” bölmelisiniz. Çıkan sonuç vücut kitle endeksini verir. Örneğin kilonuz 60 kg, boyunuz 1,70 cm ise 60 kg’ı 1,70 cm’nin karesi 2,89’a bölmelisiniz. Sonuç olarak vki 20,76 Normal kilo çıkmaktadır. Vki hesapladıktan sonra aşağıdaki değerlerden kilo aralığınızı öğrenebilirsiniz.

0 ile 18.4: Zayıf
Boyunuza göre kilonuzun yeterli olmadığı, zayıf olduğunuzu gösterir. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek kalori yapan proteinli ve vitaminli yiyeceklerle beslenmelisiniz. Diyet veya spor yapıyorsanız ara vermelisiniz. Zayıf kalmaya devam etmeniz vücudunuzun bazı hastalıkları kapmasına ve dirençsiz kalmasına neden olabilir.

18.5-24.9: Normal
Boyunuza göre uygun kiloya sahip olduğunuzu gösterir. Beslenme düzeninize devam ederek hafif egzersizlerle kilonuzu korumaya özen gösterin.

25.0-29.9: Fazla Kilolu
Boyunuza göre kilonuzun fazla olduğunu gösterir. Kilo almaya devam etmeniz ve önlemler almadığınız zaman obezite olma ihtimaliniz yükselir. Beslenme alışkınlıklarınızı gözden geçirmeli gerekirse bir diyetisyene başvurarak düzenli spora başlamalısınız.

30.0-34.9: Şişman (Obez) – I. Sınıf
Boyunuza göre kilonuzun fazla olduğunu gösterir. Obez (şişman) olmanız diyabet, kal-damar, hipertansiyon ve kronik hastalıkların oluşmasına neden olan faktörlerdendir. Sağlık kuruluşlarına başvurarak şişmanlığınıza çözüm bulmalı, hekim kontrolü altında zayıflamalısınız.

35.0-44.9: Şişman (Obez) – II. Sınıf
Boyunuza göre kilonuzun çok fazla olduğunu gösterir. Obezite (şişmanlık) seviyeniz 2. seviyededir ve sağlığınız için risk taşımaktadır. Diyabet, kal-damar, hipertansiyon veya kronik hastası olma ihtimaliniz yüksektir. Doktor kontrolü altında hastalıklarınızın tespit edilmesi gerekmektedir. Kilolarınızı sağlıklı bir şekilde vermek sağlığınız için büyük önem taşımaktadır.

45.0 ve üstü: Aşırı Şişman (Aşırı Obez) – III. Sınıf
Boyunuza göre kilonuzun aşırı olduğunu gösterir. Obezite (şişmanlık) seviyeniz 3. seviyededir ve sağlığınız için büyük risk taşımaktadır. Diyabet, kal-damar, hipertansiyon veya kronik hastalıklara sahip olabilirsiniz. Hastalıklarınızın tespit edilmesi için bir sağlık kuruluşunda muayene olmanız gerekmektedir. Kilolarınızı sağlıklı bir şekilde vermek sağlığınız için büyük önem taşımaktadır.

Vücut kitle endeksinizi yorumlarken unutmamanız gereken vki hesaplaması, tüm insanların standart bir vücut yapısına sahip olduğunu kabul eder. Her insanın yağ ve kas oranı aynı olduğu düşünülen bu hesaplamada kendi yorumunuzu katmak önemlidir. Vki sonucunuzun yüksek çıkması durumunda kendinize şişman mıyım?, iri yapılı mıyım? yada çok fazla kasa mı sahibim? diye sormalısınız. Vki hesaplaması kilonuz hakkında kabaca bir fikir verse de, daha sağlıklı sonuçlar için hekimler bu hesaplamayı vücut yağ ölçümleri ve bel çevresi (erkekler 100 cm, kadınlar 90cm) ölçümleriyle birlikte kullanmaktadır.

  Kategori:

Benzer İçerikte Makaleler

yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.