Siyah Noktalar için Maske Önerileri

Siyah Noktalar için Maske Önerileri
30 Aralık 17:03 2017 Makaleyi Yazdır

Cilde sürekli uyguladığımız kozmetik ürünlerin olumsuz etkilerinden ve güneşte uzun süre kaldığımız zamanlardan dolayı, cildimizdeki gözenek oluşumu zaman içinde artmaktadır. Bilindiğiz gibi siyah noktaların meydana gelmesindeki temel etken, cildimizin yüksek oranlarda yağ üretimi gerçekleştirmesidir. Ergenlik dönemi veya kişinin hormon değerlerinde bazı dengesizlikler yaşandığı durumlarda; vücutta meydana gelen yağ artışına bağlı olarak cilt altındaki yağ bezeleri daha hızlı büyümeye başlar. Ve ortaya çıkan bu gözenekler, zaman içinde de hacimsel olarak dolmaya başlar. Cildimizdeki bu gözeneklere giden tüm yolların tıkanması siyah noktanın kısa zamanda sivilceye dönüşeceğini bizlere işaret etmektedir. Yani düzenli olarak temizlenmeyen bir ciltte bakteriler birikir ve biriken bu bakteriler, tıkanan cilt altı kanallarındada enfeksiyona neden olarak zaman içinde yüzümüzde iz bırakan, iyileşmesi çok zor olan sivilcelere neden olacaktır. Elbetteki tüm siyah noktalar sivilceye dönüşecek diye bir kaide yoktur. Fakat bilindiği gibi her sivilcenin ilk başlangıcı, bir siyah nokta olarak kendini göstermektedir. Bu nedenle de siyah noktalarınızın temizliği cildiniz için çok önemlidir.

 

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

 

Siyah noktaların cildimizde oluşmasına engel olmak, bilinenin aksine pek de kolay değildir. Fakat cildimizde meydana gelen bu moral bozucu akneleri azaltmak veya temizlemek; tamamıyla sizin elinizde olan bir durumdur. Mesela; her gün makyaj yapmak durumunda kalıyorsanız dahi, mutlaka uyumaya gitmeden önce cildinizi temizlemelisiniz. Hafta içerisinde belli bazı aralıklar ile yapabileceğiniz peeling ve maske uygulamaları sayesinde de cildinizin pürüzsüz ve tertemiz bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Maske ve peeling uygulamaları için kozmetik ürünlerine milyarlarca para harcamanıza ise hiç gerek yoktur. Evinizde tamamen doğal yollar ile, meyve ve sebzeler ile çok kolay bir biçimde hazırlayabileceğiniz siyah noktaları yok etme maskelerini cildinize uygulayabilirsiniz. Böylece, cildiniz için satın alacağınız herhangi bir kozmetik ürünün içindeki sağlıksız katkı maddesinden dolayı cildinizin zarar görmesini de engellemiş olacaksınız.

 

Yulaf ve Yoğurt Maskesi

 

Cildiniz çok hassas bir yapıya sahip ise ve siyah noktalarınız yüzünüzün hemen hemen hepsine dağılmış ise, yüzünüze yapacağınız maskenin yumuşak bir kıvamda olması gerekmektedir. Yapımı oldukça kolay olan bu maske düzenli kullanıldığında ise yüzün daha pürüzsüz görünmesini sağlayacaktır.

 

Tarife gelirsek; bir yemek kaşığı yulaf ezmesi veya unu, bir yemek kaşığı limon suyu ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Uygulayacağınız bölgenin genişliğine göre bir ya da yarım yemek kaşığı süzme yoğurdu da bu karışıma ekleyerek yeniden karıştırabilirsiniz. Daha sonra yeni temizlediğiniz cildinize, parmaklarınız veya bir pamuk yardımıyla karışımı yayın. Maskeyi 20 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra, önce ılık su ile sonra da soğuk su ile yıkayarak maskeyi çıkartın.

 

Yeşil Çay Maskesi

 

Yeşil çay hem zayıflamak için hem de kozmetik ürünlerin yapımı için kullanılan oldukça faydalı bir bitkidir. Kurtulmaya çaluıştığımız siyah noktalar için çözüm yeşil çayda da mevcuttur. Maskemizi hazırlamak için; havanda ezip toz haline getirdiğiniz bir yemek kaşığı yeşil çayını bir macun kıvamına gelene kadar içine azıcık limon suyu ve yarım çay kaşığı kadar tuz da ekleyerek karıştırın. Macun kıvamına gelince, temizlediğiniz sorunlu olan bölgelerinize güzelce sürün 15 dakika cildinizde beklettikten sonra su ile yüzünüzü yıkayın.

 

Kil Maskesi

 

Kilin harika temizleyici ve yumuşatıcı etkisi vardır ve bu etkiyi elma sirkesinin gözenekleri açıcı özelliği ile birleştirerek cildinizde harikalar yaratabilirsiniz.

 

Maskeyi hazırlamak için, bir yemek kaşığı kilin içine, bir yemek kaşığı gül suyu ve bir yemek kaşığı elma sirkesini ekleyerek güzelce macun kıvamına gelene kadar harmanlayın. Daha önceden temizlemiş olduğunuz sorunlu bölgenize bu karışımı uygulayın ve maske yüzünüzde kuruyuncaya kadar yaklaşık 25 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Daha sonra maskenin kolay çıkması için yüzünüzü önce ılık, sonra da soğuk su ile yıkayarak cildinizden temizleyebilirsiniz.

Limonlu ve Ballı Maske

 

Bal, hem cilt temizleyici hem de antibakteriyel özelliklere sahip olan bir nimettir. Limon suyu ile birlikte karıştırıldığı zaman ise siyah noktalarınız için harika bir ikili oluşturmaktadır.

Maskeyi hazırlamak için; yarım limonun suyuna bir tatlı kaşığı balı ekleyin ve iyice karıştırdıktan sonra temizlediğiniz sorunlu bölgelerinize sürün veya bunun yerine yarım limonun üzerine direkt olarak balı döküp, sorunlu bölgeyi limonlu bal ile ovarak da uygulayabilirsiniz. Son olarak da yüzünüze sürdüğünüz karışımı 15 dakika cildinizde beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

 

Limon ve Karbonat Maskesi

 

Limon suyu ve karbonatın birlikte kullanılması, cilt için harika bir kir ve yağ arındırıcı olarak kullanılmaktadır. Bu tarifte; limon gözeneklere direkt yolla nüfus ederek, gözeneklerde biriken kir ve yağı çözerken; karbonat ise ovma yardımıyla gözeneklerin içinin boşalmasını kolaylaştırıyor. Bu maskeyi dilerseniz yemeklik tuz ile birlikte de uygulamasını sağlayabilir ve cildinizde peeling etkisi yaratabilirsiniz.

 

Tarife göre, bir yemek kaşığı karbonat veya tuza, yarım limon suyu ekleyerek macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra sorunlu olan bölgeye parmaklarınız ile yuvarlak hareketler ile nazikçe sürün ve cildinizde 15 dakika boyunca bekletin. Son olarak ise yüzünüzü soğuk su ile durulayın. Soğuk su uygulanmasının sebebi ise; soğuk su cildi gerecek ve bu sayede gözeneklerin kapatılmasına yardımcı olacaktır.

 

Yumurta Akı Maskesi

 

Yumurta akı cildimizdeki gözeneklerin hem temizliğini gerçekleştirirken hemde gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olarak siyah nokta oluşma riskini de azaltmaktadır. Düzenli olarak bu maskeyi uyguladığınız zaman cildinizin daha canlı ve pürüzsüz olduğunu farkedeceksiniz. Cildiniz aşırı yağlı bir yapıya sahip değil ise; cildi kurutmaya neden olan kil maskesine bir alternatif olarak, cildi çok kurutmayan yumurta akı maskesini de tercih edebilirsiniz.

Maskeyi hazırlamak için; bir yumurtanın akını cildinize ince bir tabaka halinde güzelce parmak uçlarınız ile sürün. Yumurta akının yüzünüzde 15 dakika kadar kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra yüzünüzü soğuk su yardımı ile yıkayın. İşlem sonrasında yüzünüze bir nemlendirici krem uygulayarak da cildinizin kurumasını önüne tamamen geçebilirsiniz.

 

Bu harika maske tariflerini uygulamadan önce mutlaka yüzünüzü makyaj ve kirden temizlemiş olmalısınız. Unutmayınki her maske temiz cilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde maskenin hiçbir etkisini göremezsiniz. Ve yine şunu da bilmelisinizki; maskeleri uygulamaktan önce, ilk olarak cildinizin temizliğini düzenli olarak sağlarsanız, siyah noktaların oluşumunu daha en baştan engellemiş olursunuz.

 

  Kategori:

Benzer İçerikte Makaleler

yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.