Siyah Nokta Maskesi Tarifleri

Siyah Nokta Maskesi Tarifleri
03 Haziran 14:01 2016 Makaleyi Yazdır

Siyah noktalar genellikle yağlı ciltlerde görülmektedir. Fakat bunun tek sebebi yağlı ciltler değildir. Gözenelerimiz kirli hava, makyaj, duman ve kir gibi dış faktörlerden etkilenerek tıkanır. Hücrelerimizin bu dış faktörler nedeniyle dolması sonucunda da siyah noktalar belirgin hale gelmektedir. Bu noktalar bazen siyah bazen ise beyaz olarak cildimizde gözükmektedir. Gözeneklerimiz tamamen kapalıysa beyaz noktalar, açıksa yeni biriken dış faktörlerin hava ile teması sonucunda oksitlenerek siyah noktaları oluşturmaktadır.

Siyah noktaların birikmesiyle olumsuz yönleride büyümeye başlar. Siyah noktaların bulunduğu bölgelerde bakterilerin üremesi için uygun bir ortam ortaya çıkar. Böylece siyah nokta çevresinde sivilceler çıkabilir.

Siyah noktaları temizlemek için özel sabunlar, jeller ve özel bantlar gibi. dünyaca ünlü markalara ait bir çok kozmetik ürün bulunmaktadır. Bir çok kişi bu yöntemlere para harcamamak, kozmetik ürünlerin zararlarından uzak durmak için doğal maskeler ve bitkileri tercih etmektedir.

1. Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi
Siyah noktaların düşmanı olarak bilinen kil mineraller bakımından zengin olması sayesinde aşırı yağlı ciltlerin yağı dengelemesini sağlar. Bir çok hastalığı iyileştirmek içinde kullanılan kil, gözeneklerde biriken dış faktörleri arındırır. Kullanılan kilin rengi önem arz etmez. Düzenli olarak kil kullanımı ciltte kan dolaşımını hızlandırması sayesinde daha canlı görünüm kazanmanıza yardımcı olur. Ancak aşırı kil kullanımı ciltte kuruluğa sebep olacağı için bakım sonrası nemlendirici kullanmanız tavsiye edilir. Haftada en fazla 2 kere kullanmanız gereken kili cilt hassasiyetinize göre sirke yada gül suyu ile karıştırarak daha etkili bir hale getirebilirsiniz.

Ortalama bir yemek kaşığı kili kaynamış ve soğumuş su ile yavaş yavaş karıştırın. Yoğun bir kıvama geldikten sonra göz ve dudaklarınız hariç yüz çevrenize sürün. Tavsiyemiz 10 dakika yüzünüzde beklettikten sonra maskenizi soğuk su ile temizlemenizdir. Maske yüzünüzde belirttiğimiz süreden uzun kalırsa cildiniz kurumaya başlayacaktır. Bakım sonrası yüzünüze nemlendirici sürmeyi unutmayın.

2. Yumurta Akıyla Siyah Nokta Maskesi
Cilt için oldukça faydalı ve kil maskesine nazaran cildi kurutmayan yumurta akı 4-5 uygulamadan sonra cildin daha canlı görünmesine yardımcı olur. Cilt gözeneklerini temizlemesinin yanında gözenekleri daraltarak siyah nokta oluşumunu azaltır.

Kase yardımıyla 1 yada 2 yumurta akını köpürtene kadar karıştırın. Parmak uçlarınızla yüzünüzde ince bir tabaka kalacak şekilde yumurta akını sürün. Sürdüğünüz ilk tabaka kuruduktan sonra ikinci tabakayıda aynı şekilde yüzünüze sürün. Yumurta akı 10-15 dakika arasında yüzünüzde kuruduktan sonra su yardımıyla yüzünüzü temizleyin ve nemlendirici sürün.

tarcin

3. Siyah Noktalar İçin Bal ve Süt-Tarçın
Doğal bir antibiyotik olan bal, ciltte bulunan bakterileri temizleyerek sivilce oluşumunun önüne geçmektedir. Tüm yüze uygulanmayan bal maskesi, kozametik bant işlevi görerek sadece siyah noktaları temizlemek ve sivilceleri önlemek için kullanılmaktadır.

Yarım yemek kaşığı balı 1 çay kaşığı süt yada tarçın ile karıştırıp kısık ateşte 3 dakika ısıtın. Karışımı ince bir tabaka şeklinde siyah noktaların bulunduğu bölgelere sürün. Cildinize sürmüş olduğunuz karışımın üstüne ince bir pamuk parçası ile bastırın. Karışımı 20 dakika cildinizde kurumaya bırakın. Ardından yüzünüzü soğuk su ile temizleyin ve nemlendirici sürün.

4. Siyah Noktalar İçin Yulaf ve Yoğurt Maskesi
İçinde bulunan laktik asit sayesinde gözeneklerinizin daralmasına ve fazla yağın atılmasına yardımcı olan yoğurt siyah nokta oluşumunun önüne geçmekte yardımcı olur. Düzenli olarak uygulanan yoğurt ve yulaf maskesi sayesinde pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

1 yemek kaşığı yoğurdu yarım yemek kaşığı yulafla karıştırın. Daha etkili bir temizlik için karışım içerisine 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Karışımı yüzünüze masaj yaparak sürün ve 10-15 dakika bekleyin. Ardından ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Siyah Nokta Neden Olur?
Cildin kurumasına sebep olan sabunlar cildin daha fazla yağ üretmesine sebep olur. Yumuşatıcı etkili sabunlar kullanarak yağ üretimini düşürebilirsiniz. Yüzünüzü gün aşırı kirlerden temizlemek için gül suyu kullanmakta alternatifleriniz içinde yer alabilir. Ancak gül suyu satın alırken “gül suyu esansı” ve alkol içeren ürünlerden uzak durun.

  • Mecbur kalmadığınız süre boyunca makyaj yapmayın.
  • Özel havlu veya daha hijyenik kağıt havlular tercih edin.
  • Yatmadan önce ve sabahları sirkeli su ile temizleyebilirsiniz.
  • Islak makyaj temizleme mendilleri cildinizdeki aşırı yağı almak için kullanabilirsiniz.
  • Cildinize çok fazla sıcak su temas ettirmeden bol buharlı bir duş ile cildinizin gözeneklerini açabilirsiniz.
  • Cilt bakımı sırasında cildin tahriş olmamasına kızarmamasına dikkat edin.
  Kategori:

Benzer İçerikte Makaleler

yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.