Nasıl Hamile Kalınır?

Nasıl Hamile Kalınır?
29 Haziran 16:12 2016 Makaleyi Yazdır

Evlenen çiftlerin birlikteliklerini ebeveyn olarak geçirmek ve özel deneyimler kazanmak için hayatlarında bir bebek olmasını isterler. Bazı çiftler evliliklerinin ardından çocuk yapmaya çalışırken bazıları ise kariyer veya bazı yaşam koşulları nedeniyle bebek yapmayı erteleyebilir. Ancak bebek sahibi olmak için yoğun bir çaba gerektiğini ve hemen dünyaya gelmediğini anladıklarında hayal kırıklığına uğrayabilirler. Eğer bilinçli olunursa kısa bir süre içerisinde gerçekleşebilecek olan hamilelik, yeterli bilgiye sahip olunmadığında stresli ve yıpratıcı geçebilir. Doğum kontrol yöntemlerini kullanmayan ve haftada düzenli olarak 2-3 kere ilişkiye giren çiftlerin ilk yılda hamileliği görme oranı %80’dir. İkinci yılda ise bu oran bilgisizlik yada kısırlık nedeniyle %10-15 oranındadır. Bir kaç bilgiyle nasıl hamile kalacağınızı öğrenebilir ve gebe kalma sürenizi en aza indirebilirsiniz.

Nasıl Hamile Kalınır?

  • Hamile kalma şansınız her ayın ortalama 4 gününde gerçekleşir. Yumurtlama dönemi olarak bilinen bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı büyük oranda arttırır. Son adet tarihinizi ve adet görme aralığınızı biliyorsanız yumurtlama dönemi hesaplama aracımızdan ilişkiye girmeniz gerektiği günleri öğrenebilirsiniz.
  • Haftada düzenli olarak 2-3 kere ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı arttırır. Her gün ilişkiye girilmesi erkeğin sperm hücrelerinin azalmasına ve hamilelik için yeterli spermin aktarılmamasına neden olur.
  • Gebeliği arttıran cinsel ilişki pozisyonu yoktur. Daha doğrusu ilişki sonrası erkeğin vajina içerisinde bir süre kalması ve kadının ilişkiden sonra 15 dakika kadar sırt üstü yatması gereklidir.
  • Döllenmenin gerçekleşebilmesi için ilişki sonrası vajinal duş alınmamalıdır.
  • Kayganlaştırıcı gerekiyorsa su bazlı kayganlaştırıcı tercih edilmeli tükürük, krem vs kullanılmamalıdır.
  • Stresten uzak durulmalı, aşırı kilolar hamile kalmaya çalışmadan önce verilmelidir.
  • Hamile kalmaya engel olacak doğum kontrol yöntemleri, ilaçlar, sigara, alkol ve kafein kullanımına en az 1 ay önceden son verilmelidir.
  • Hamile kalmak istediğiniz dönemde uyku düzeninize dikkat ederek faydalı besinler tüketip kesinlikle diyet yapılmamalı ve kalori aldığınızı bir süre takip etmemelisiniz.
  • Hamile kalmak için yaşınızın 20-30 arası olması şansınızı arttırır. 35 yaş üzeri hamile kalma şansınız azalır.
  • Daha ayrıntılı bilgiler için hamile kalmanın yolları adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.