KANSER NEDİR? KAÇ ÇEŞİT KANSER VARDIR?

KANSER NEDİR? KAÇ ÇEŞİT KANSER VARDIR?
30 Aralık 16:59 2017 Makaleyi Yazdır

Vücudun en küçük yapı taşları hücrelerdir. Hücre yaşamı süresince kodlanmış sayıda bölünerek çoğalır. Sağlıklı yapıda bir hücre hangi sayıda bölüneceğini bilir ve bu bölünme de belli bir düzen içerisinde gerçekleşir. Kanserli hücre ise bazen bilinmeyen bazen de belli bir sebeple bölünmeye başlar ve çok fazla çoğalır. İşte bu hücreler kanserli hücrelerdir. Kanser hakkında detaylı bilgiler aşağıda açıklanmıştır.

KANSER NEDİR?

Halk arasında kanser mikrop kaynaklı hastalık olarak bilinir. Aslında hücrelerin olması gerekenden fazla sayıda çoğalması sonrasında bulunduğu ortamın (doku organ) doğal yapısını bozması ve işlevini yerine getiremez hale sokmasıdır. Sağlıklı dokudaki bir hücre ya kendini yenilemek ya da meydana getirdiği dokuyu büyütmek adına çoğalır. Bunu da içindeki DNA‘nın kontrolünde yapar. Hücredeki DNA’da oluşan bir bozukluk (sebebi tam bilinmemektedir sadece tahminler vardır) hücrenin aşırı oranda bölünmesine yol açar. Hücre kendi başına hareket edemez. Hücrenin yapısında bütün bu hareketleri düzenleyen, sıraya koyan ve kontrol eden oldukça karmaşık bir sistem mevcuttur. İşte bu sayede hücreye nasıl hareket etmesi gerektiği genetik şifre ile kodlanmış durumdadır. DNA hücredeki kodlanan şifreleri deşifre ederek kontrol altına alıp değerlendirir. Bir anlamda DNA hücrenin beynidir denebilir. Sebebi maalesef bilinmeyen bir sebepten ötürü hücre DNA’nın kontrolünden çıkar. Ya da DNA ile bağını koparır ve kendi başına hareket etmeye başlar. Sonrasında hızla bölünerek çoğalır. Aşırı çoğalma sonucunda dokuda tahribat oluşur ve kanserli hücreler dokuda normal olmayan bir sistemin devreye girmesini sağlarlar. Bu aşama sonrasında artık dokunun üstünde kötü huylu bir ur (tümör) gelişmeye başlar.

Bazı kanser tiplerinde aşırı bölünme olmaz ve dolayısı ile tümör oluşmaz. Basit bir kızarıklık, yara ya da sivilce oluşumu söz konusudur.

Tümör bir aşamadan sonra etrafındaki dokuya zarar verir. Daha sonra vücudun başka bölgelerine dağılmaya başlar ve bunu kan yolu ya da lenf kanalları ile yapar. Bu duruma metastaz denir. Ancak her tümör vücuda yayılmaz ve buna halk arasında iyi huylu tümör denir. Aslında her tümör kötü huyludur ama metastaz aşamasına gelmesi bazen gecikir. Bir tümörün metastaz yapabilmesi için “sarcoma” şeklini alması lazımdır. Alamadığı süre boyunca yayılma gösteremez. Erken tedavi bu süreç içinde gerçekleştirilirse kanser çok daha kolay tedavi edilir ve başarı şansı çok daha yüksektir. Erken teşhis gerçekleştirilmez ve tedavisi yapılmaz ise belli bir süre sonunda ölüm gerçekleşir.

Erken teşhis ve tedavisi yapılıp olumlu sonuç alınsa dahi kanserin yeniden nüksetmesi olasılığı vardır ve bu sebeple sık sık kontrolden geçmek gerekir.

KANSER-NEDİR

KAÇ ÇEŞİT KANSER VARDIR?

Bilinen 110 adet kanser çeşidi vardır. Ancak buna yenileri eklenmektedir. Bazı tiplerinde tedavi oranı çok yüksektir ama bazılarında ise daha azdır. Erkeklerde bazı kanser tipleri kadınlara göre daha fazla iken, kadınlarda da bazı kanser tipleri erkeklerden daha fazla oluşur.

Ölümlü kanser vakalarının ilk sırasını akciğer kanseri alır. Tüm kanser tipleri birlikte değerlendirilirse iyileşme oranı erişkinlerde %60 ve çocuklarda %77 dolaylarındadır. Bazı kanser vakalarında iyileşme oranı çok düşüktür. Ama yine de erken tanı ve tedavi bütün kanser tipleri için çok önemlidir ve hayatta kalma oranını yükselten sebeptir. Yüzün üzerinde çeşide sahip kanserin ilk basamağında akciğer kanseri vardır. Deri, mide, kalın bağırsak, prostat, mesane, rahim ağzı meme ve gırtlak kanserleri en çok görülen kanser vakalarıdır.

KANSER TEDAVİ SÜRECİ

Bulaşıcı bir hastalık değildir çünkü virüslerin ya da bakterilerin sebep olduğu bir hastalık değildir. Hatta kanser mikroplardan ve virüslerden kaynaklanan hastalıklara nazaran kişinin kendisine ve çevresine çok daha az rahatsızlık veren bir hastalıktır. Kanserli kişi gezebilir, dolaşabilir ve kendi tedavisine gidip gelebilir durumdadır. Yatağa düşüren bir hastalık değildir. Elbette ki kanserin ileriki aşamaları için bu durum söz konusu değildir ve artık hasta yatalak durumdadır.

Tedavi süreci boyunca yüksek moralin etkili olduğu saptanmıştır ve moral ve motivasyon önemlidir.

Her kanser tipinin kendine has tedavi yöntemi vardır. Tedavi aşamasında kanserin tipi, hastanın durumu ve kanserin hangi aşamada olduğu gibi birçok parametre devreye girer ve ona göre bir tedavi süreci başlatılır. Bir kanser vakasında gerçekleştirilen olumlu gelişme başka tip bir kanser vakasına uygulanamayabilir. Fakat cerrahi yöntemler, kemoterapi, radyoterapi ve hormon uygulamaları tüm kanser tiplerinde sırası ile uygulanır.

Yazımızın girişinde de belirtildiği gibi kanserin neden meydana geldiği henüz bilinmemektedir. Sigara kansere neden olan önemli bir etmendir ama hiç sigara içmemiş birinin akciğer kanseri olması çok sık rastlanan bir durumdur. Uzun yıllar sigara içen birisinin de ne akciğer ne de başka bir kansere yakalanmaması da oldukça yaygındır. Tüm bunlar kanserin hala bir bilinmez olduğunu ortaya koymaktadır. Fakat kanser hakkında araştırma ve geliştirme çalılmaları sürekli devam etmektedir ve bu hastalıkla ilgili her gün yeni bilgilere ulaşılmaktadır. Hastalık daha yakından tanındıkça tedavisine de o oranda yaklaşılmış olacaktır.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.