Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?

Hamilelikte Kabızlık Nasıl Geçer?
21 Haziran 01:16 2016 Makaleyi Yazdır

Hamile bayanların yarısında görülen kabızlık sorununa en çok etki eden yaşam koşullarımızdır. Gün içerisinde yediğimiz posasız yiyecekler, az su içmek ve hareketsizlik kabızlığa neden olur. Hamilelik döneminde duygusal, hormonsal değişimler, kusmalar ve mide bulantıları sindirim sistemine etki ederek ilerleyen zamanlarda sıkıntılara yol açabilir. Özellikle hamilelik dönemimde bebeğin büyümesiyle rahim, bağırsaklara baskı yapmaya başlar. Bunların sonucunda sindirim sisteminin sıvı emilimi artarak dışkı daha katı ve can sıkıcı olmaya başlar.

Hamilelik döneminde hemoroid (basur) ve anal fissür (makatta çatlak) ortaya çıkmasının sebeplerinden biriside kabızlıktır. Tembelleşen ve aşırı ıkınmalar sonucunun da bağırsağın zedelenmesi kabızlığı daha tehlikeli hale getirebilir. İlk önce doktor muayenesinden geçerek kabızlık, gerekirse tedavi edilmeli ve dikkatli bir beslenme programı ile bağırsağın düzene girmesi sağlanarak kabızlığın önüne geçilmelidir.

Gebelikte Kabızlık Nasıl Geçer ve Önlenir?

  • Hamilelik dönemimde vücudun daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır. Vücudun ve bağırsakların emdiği su sonucunda bağırsaklar susuz kalır. Sıcak hava, egzersiz ve terlemekte ekstra sıvı almanızı gerektirebilir. Çorba gibi sulu gıdalar tüketerek, ayran, bitki çayı, meyve suyu, erik, kayısı, şeftali kompostoları ve günde 1,5-2 litre (10-12 bardak) su içmek dışkının yumuşamasını sağlar. Ancak su tüketimini abartmamak gerekir. Beyaz veya sarımsı idrar yaparak su tüketiminizin yeterli olduğunu anlayabilirsiniz. Yeterli miktarda su içemiyorsanız su şişeniz içerisine meyve parçaları atarak suya aroma kazandırabilirsiniz.
  • Günde atlamadan 6 öğün az ve öz yavaş yemek yiyerek, yiyecekleri bol bol çiğnemelisiniz.
  • Bağırsak hareketlerini hızlandırabilecek besin öğeleri, bol posalı (lifli) gıdalar tüketmelisiniz. Posa, tükettiğimiz besinlerin sindirilemeyen kısımlarıdır. Uzun süre tokluk hissi yaratarak bağırsakları harekete geçirir ve dışkımım hızlı atılmasına yardımcı olur. Günde 20-30 gr mevsim yeşillikleri, sebzeler, baklagiller, tam tahıllı gıdalar, kuru kayısı, erik ve incir tüketerek posa alımınızı arttırabilirsiniz. Kurubaklagiller tüketerek hem protein hemde posa ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
  • Yoğurt, sindirim sistemi ve bağırsaklarınızı düzenler. Marketlerde satılan yoğurtların raf ömrünü uzatmak için yararlı bakterileri azaltılıyor. Güvendiğiniz bir yerden yada marketten şişe süt alarak kendi yoğurdunuzu evinizde yapıp tüketebilirsiniz.
  • Sabah kahvaltısı yaparken şekerli ılık su yada suya bir kaşık yağ ilave ederek için. Her gün bir karış pekmez yada bal tüketmeye çalışın.
  • Gazlı içecekler, kafeinli içecekler (kahve, çay, kakao, kola) ve nişastalı gıdalar (muz, çilek, karpuz, portakal) kabızlığa neden olur. Bunlar yerine bitki çayları, kompostolar ve taze meyve suları içebilirsiniz.
  • Hareketsiz kişilerin kabız olma ihtimali daha yüksektir. Düzenli egzersizler kabızlığı önlemek ve durdurmak için çok etkilidir. Hamilelik döneminde ağır egzersizler yerine, sabah ve akşamları 10’ar dakikalık yürüyüş yada hafif egzersizler yapabilirsiniz. Egzersizler bağırsak hareketlerini düzenleyerek stresten uzak kalmanıza yardımcı olur.
  • Demir ve kalsiyum ilaçlarınızı azaltın. Bu ilaçlar vücuttaki su oranında azalmalara sebep olarak kabızlığı arttırabilir. Eğer ilaçlara çok ihtiyacınız varsa doktorunuza danışarak tavsiye alabilirsiniz.
  • Tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin. Her gün günün belli saatlerinde tuvalete çıkmaya çalışın.
  • Tüm bu önlemler işe yaramadıysa doktorunuza başvurarak gebelik sırasında kullanmaya uygun dışkı yumuşatmaya yardımcı ilaç önerisi alabilirsiniz. Kesinlikle kendi insiyatifinize göre ilaç kullanmayınız.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.