Hamilelikte Demir Eksikliği

Hamilelikte Demir Eksikliği
30 Haziran 19:48 2016 Makaleyi Yazdır

Demir, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruyan en önemli minerallerden biridir. Hamilelik döneminde demir ihtiyacı anne ve bebek için büyük önem taşır. Özellikle bebek, ilk 6 ayını sorunsuz geçirebilmesi, enfeksiyon gibi hastalıklardan korunması için karaciğerinde demir depolar. Annede yeterli demir deposu olmadığı sürece bebeğin ihtiyaçları da karşılanamaz. Çünkü anne sütü veya ek besinler bebeğin demir ihtiyacını yeterli miktarda karşılayamaz.

Gebelikte Demir İhtiyacı Ne Kadardır?
Gebe olmayan bir kadının günlük demir ihtiyacı 1mg’dır. Gebelik sırasında bu ihtiyaç günde 7-8mg’a kadar yükselir. Anne adaylarının gebeliğin ilk yarısında 30-40mg düzenli demir almaları gereklidir. Gebelik süresince 500 mg demir anneden cenin’e aktarılmaktadır.

Demir İhtiyacını Karşılayan Besinler
Demir ihtiyacını demir bakımından zengin gıdalarla karşılamak aşırı kalori almanıza neden olabilir. 6 öğünlük besin alımınıza karaciğer, sakatat, brokoli, sardunya, somon balığı, ton balığı, midye, kırmızı et, yumurta sarısı, hindi eti, tavuk eti, pekmez, mercimek, dalak, kuru meyveler, ceviz, fındık, badem, tofu, yeşilbiber, dereotu, bezelye, yulaf ezmesi, ay çekirdeği ve maydanoz ekleyerek demir alımınızı arttırabilir yada demir tedavisine başlayabilirsiniz. Gebeliğin 3. ayından sonra folik asitli demir ilaçları kullanılması demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkacak kansızlığı önler.

Kansızlık Sorunu Yaşayan Anne Adayları
Normal yaşamında kansızlık problemi yaşayan anne adaylarının demir hapları alımına gebeliğin ilk dönemlerinde başlamalıdır. İlk haftalarda görülen bulantı, kusma ve hamilelik şikayetleri demir haplarının etkisiyle daha da artabilir. Bu nedenle demir hapı alımı gebelik düzene girene kadar ertelenebilir.

Demir İlaçları Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Demir ilaçları kullanılırken çay, kahve ve süt ürünleri ile birlikte alınmamalıdır. Bu besinler demir emilimini azaltır ve etkisinin kaybolmasına neden olur. C vitamini ise demir emilimini arttırır. Taze sebze ve meyvelerle birlikte alınan demir haplarının vücuda etkisi daha yüksektir. Demir ilaçları kullanan bazı anne adaylarında kabızlık ve dışkının siyaha boyanması görülebilir.

Demir Eksikliğinin Nedenleri?
Demir eksikliği besinlerden yeterli demirin alınmaması veya vücut tarafından emilmemesi, kan kaybı, gebelikle birlikte demir ihtiyacının artması gibi sebeplerden ortaya çıkabilir. Belirtileri, halsizlik, bitkinlik, nefes darlığı, çarpıntı, uykusuzluk, baş dönmesi, göğüs ve baş ağrısıdır.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.