Hamilelikte Aşırı Kilolu (Obezite) Olmanın Zararları

by admin | 10 Temmuz 2016 22:19

Gebelik öncesi obezite yani aşırı kilolu olmak bazı komplikasyonların görülme ihtimalini büyük oranda arttırır. Gebeliğin oluşmasıyla alınan kilolar obeziteyle birlikte hem bebek hem de anne için büyük riskler taşımaktadır. Bu kiloların gebelik gerçekleşmeden önce düzenli bir egzersiz ve beslenme programı ile verilmesi gerekmektedir. Doktor kontrolü ile sağlıklı bir şekilde verilen kilolar diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyon görülme riskini en aza indirecektir. Her yolu denemesine rağmen kilolarından kurtulamayan anne adaylarının gebe kalması durumunda çeşitli risk faktörleri ortaya çıkmaktadır. Anne adaylarının bu durumda daha dikkatli ve doktor kontrolü altında olması gerekmektedir.

Gebelik Döneminde Aşırı Kilolu (Obez) Anne Adaylarında Görülen Riskler

Obez Anne Adayları Neler Yapmalı?
Obezitenin hamilelik ve doğumdan sonra sebep olduğu risk faktörlerinden kaçınmak için anne adaylarının kilolarından kurtulmaları gerekmektedir. İdeal kiloya ulaşarak diyetisyen yardımıyla, metabolizmalarını zorlamayacak diyetler yaparak kalori alımını düzenlemeli ve hafif egzersizleri gündelik hayatlarında benimsemelidirler. Rafine tahıllardan ve şekerlerden uzak durup tam tahıllı karbonhidratlar, az yağlı süt ürünleri, bakliyat, sebze ve meyveler tüketmelidirler.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?
Anne adaylarının obez kategorisine girip girmediklerini yağ miktarı ve dağılımı ölçerek tespit etmeleri gerekmektedir. Bunun için en yaygın yöntem vücut kitle endeksi hesaplamadır. Bu değeri bulmanın en basit yolu ise kilonuzu boyunuzun metrekaresine (kg/m2) bölerek elde edebilirsiniz. Gebelikten doğuma kadar her anne adayının alması gerektiği kilo oranı farklıdır. Alınması gereken kiloları da vücut kitle endeksi hesaplama[3] aracıyla öğrenebilirsiniz.

Endnotes:
  1. erken doğum: http://www.ebeveynolmak.com/erken-dogum-belirtileri-nelerdir
  2. Gebelik belirtileri: http://www.ebeveynolmak.com/hamilelik-belirtileri-nelerdir-ne-zaman-baslar
  3. vücut kitle endeksi hesaplama: http://www.ebeveynolmak.com/vucut-kitle-endeksi-bmi-vki-hesaplama

Source URL: http://www.ebeveynolmak.com/hamilelikte-asiri-kilolu-obezite-olmanin-zararlari