Hamilelikte Aşırı Kilolu (Obezite) Olmanın Zararları

Hamilelikte Aşırı Kilolu (Obezite) Olmanın Zararları
10 Temmuz 22:19 2016 Makaleyi Yazdır

Gebelik öncesi obezite yani aşırı kilolu olmak bazı komplikasyonların görülme ihtimalini büyük oranda arttırır. Gebeliğin oluşmasıyla alınan kilolar obeziteyle birlikte hem bebek hem de anne için büyük riskler taşımaktadır. Bu kiloların gebelik gerçekleşmeden önce düzenli bir egzersiz ve beslenme programı ile verilmesi gerekmektedir. Doktor kontrolü ile sağlıklı bir şekilde verilen kilolar diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyon görülme riskini en aza indirecektir. Her yolu denemesine rağmen kilolarından kurtulamayan anne adaylarının gebe kalması durumunda çeşitli risk faktörleri ortaya çıkmaktadır. Anne adaylarının bu durumda daha dikkatli ve doktor kontrolü altında olması gerekmektedir.

Gebelik Döneminde Aşırı Kilolu (Obez) Anne Adaylarında Görülen Riskler

 • Bebeğin ultrason aracılığı ile görülme oranı azalır ve bebekte bir sorun olup olmadığı görüntü net olmadığından tespit edilmesi zorlaşır.
 • Normal doğumun gerçekleşmesi zorlaştığından çoğunlukla sezeryan ile doğum gerçekleşir.
 • Doğumdan sonra ameliyat yaralarının iyileşmesi ve normale dönme süreci daha uzun ve yavaştır.
 • Karın bölgesindeki yağ oranının fazla olması nedeniyle amniosentez gibi müdahalelerin yapılması zordur.
 • Obez kadınlarda yüksek tansiyon ve preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) görülme riskleri daha fazladır.
 • Bebeğin aşırı kilolar nedeniyle fazla beslenmesi, bebeğinde kilolu hale gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle doğum zorlaşır ve çeşitli komplikasyonlar gerçekleşebilir. Bebeğin yetişkinlik döneminde de obez olma ihtimali artar.
 • Düşük yapma riski ve erken doğum prematüre bebek riski daha fazladır.
 • Obez annelerin idrar yolu enfeksiyonu kapma riski daha fazladır.
 • Gebelik belirtileri daha zor ve yoğun bir şekilde hissedilebilir.
 • Obez anneler bebeklerini emzirmede zorluklar yaşayabilirler.
 • Bebekte nöral tüp defekti yani sırtta açıklık ve doğum sırasında travma görülmesi daha fazladır.
 • Obez annelerin bebeklerinin ölüm riski daha fazladır ve yenidoğan bakım ünitesine alınmasına daha fazla ihtiyaç duyulur.

Obez Anne Adayları Neler Yapmalı?
Obezitenin hamilelik ve doğumdan sonra sebep olduğu risk faktörlerinden kaçınmak için anne adaylarının kilolarından kurtulmaları gerekmektedir. İdeal kiloya ulaşarak diyetisyen yardımıyla, metabolizmalarını zorlamayacak diyetler yaparak kalori alımını düzenlemeli ve hafif egzersizleri gündelik hayatlarında benimsemelidirler. Rafine tahıllardan ve şekerlerden uzak durup tam tahıllı karbonhidratlar, az yağlı süt ürünleri, bakliyat, sebze ve meyveler tüketmelidirler.

Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?
Anne adaylarının obez kategorisine girip girmediklerini yağ miktarı ve dağılımı ölçerek tespit etmeleri gerekmektedir. Bunun için en yaygın yöntem vücut kitle endeksi hesaplamadır. Bu değeri bulmanın en basit yolu ise kilonuzu boyunuzun metrekaresine (kg/m2) bölerek elde edebilirsiniz. Gebelikten doğuma kadar her anne adayının alması gerektiği kilo oranı farklıdır. Alınması gereken kiloları da vücut kitle endeksi hesaplama aracıyla öğrenebilirsiniz.

 • Vücut kitle endeksi 20’den düşük zayıf anne adayları gebelikte 12.6 – 28 kg,
 • 20-25 arasında normal kilolu anne adayları 11.5 – 16 kg,
 • 26-29 arasında kilolu anne adayları 7 – 11.5 kg,
 • 30’dan fazla aşırı kilolu (obezite) anne adaylarının en fazla 7 kg alması tavsiye edilir.
  Kategori:
yorum yaz

1 Yorum

 1. Kenan
  Aralık 05, 23:52 #1 Kenan

  Bayanları bilmem ama, erkeklerin eşi hamile ise yediklerine dikkat etsin.. Aldığnız onlarca kilo daha sonra verilemez bela oluyor.

  Şahsen eşim hamile olduğu zaman aldığı tüm kiloları verirken benim aldığım 14KG kaldı üzerimde gitmiyor. Bende doğursaydım kurtulurdum.

  Reply to this comment

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.