Hamilelik Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Hamilelik Testi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?
15 Haziran 19:45 2016 Makaleyi Yazdır

Hamilelik her kadının bir dönem beklediği ve pozitif sonuç almak istediği bir durumdur. Tıp teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hamilelik testleri %95 oranında doğruluk payı vermeye başladı. Bu nedenle adet gecikmesi yada hamilelik belirtileri ardından hamile miyim? sorusunun cevabı genellikle hamilelik testlerinden öğrenilmeye başlandı. Eğer beklemeye sabrınız yoksa, hamilelik testlerini tüm eczanelerden yada online alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Gebelikten sonra vücutta salgılanmaya başlayan gebelik hormonu (HCG) kadınların tüm vücudunda dolaşmaya başlar. Sadece hamile kadınlarda bulunan gebelik hormonu sayesinde hamilelik testi kan tahlili, ultrason yada idrar ile evde kolaylıkla yapılabilmektedir.

hamilelik-testi-kutusu

Gebelik testi için pek çok alternatif ürün bulunmaktadır. Bu aşamada hangisini seçeceğinizin önemi yoktur. Herhangi birini yada eczacınızın önerdiği ürünü alabilirsiniz. Kutuda herhangi bir aşınma yada yırtılma olmadığını kontrol ederek son kullanma tarihine bakmanız yeterlidir. Eğer adet gecikmenizin gününü net olarak bilmiyor yada erken test yapmak istiyorsanız kutudan iki test çubuğu çıkan ürünlerden birini alabilirsiniz. İlk testiniz negatif çıkarsa aradan 1 hafta geçmesini beklemelisiniz.

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılır?
hamilelik-testi-ne-zaman-yapilir

Testin doğru sonuç vermesi için kesinlikle acele etmemeniz, cinsel ilişkiden sonra 15 gün geçmesi ve adet gecikmesinin gerçekleşmesinin ardından 5-7 gün sonra gebelik testi yapılmalıdır. Gebelik testini aldıktan sonra uygulayacağınız en uygun zaman sabahtır. Çünkü sabah idrarı ile yapılan testlerin doğruluk payı daha yüksektir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?
hamilelik-testi-kilavuzu

Öncelikle test sonucu çıktığında paniğe kapılmamanız için kullanım kılavuzu yada kutunun üstündeki simgeleri öğrenmeniz fayda sağlayabilir. Hamilelik testi tipine göre bazılarında plastik kap, bazılarında da direk çubuğu kullanmanız gerekebilir.

hamilelik-testi-oncesi

Hijyenik bir ortam sağladıktan sonra çubuğu kutudan çıkartın. Testinizin türüne bağlı olarak hazırlanın ve tuvalete oturun. Tuvaletinizi yapmaya başladıktan biraz sonra yani ortalarında çubuğu yada plastik kabı kullanarak işlemi gerçekleştirin.

hamilelik-testi-asamalari

Eğer kutudan plastik kap çıkmadıysa kuru ve temiz bir plastik bardak işinizi fazlasıyla görecektir. Bazı çubukların işaretlenmiş alanını plastik kaba batırarak idrar içinde 5-10 saniye beklemeniz yada işaretli alana idrar damlatmanız gerekebilir.

İdrarı direk çubuğa yapmanız gerekiyor ise kutudan çıkan talimatları dikkatli bir şekilde okumanız gereklidir. Bazı çubuklara 5 saniye gibi bir süre idrar temas etmesi gerektiği gibi bazılarında da çubuğun doğru konumlandırması sonucun doğru çıkması adına önemlidir.

hamilelik-testi-bekleme-suresi

Test çubuğunuzun sonuç ekranı yukarıda kalacak şekilde tutarak düz bir yüzeye bırakın. 1 ila 5 dakika içerisinde test sonucu ortaya çıkacaktır. Bu süre kullandığınız test çubuğuna göre 10 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Başka işlerle meşgul olmanız yada egzersiz yapmanız bu süreyi atlatmanızda yardımcı olur.

hamilelik-testi-sonuclari

Sıra geldi sonuçlara, test sonucunda çıkan simgeler yada renkler her üründe farklı olabilir. Bu yüzden kullanım kılavuzunu elinize alarak sonucu kılavuz yardımıyla teyit edin. Çoğu evde gebelik testi mavi, kırmızı renk ve artı, eksi işaretleriyle “hamile” yada “hamile değil” yazısı ile kodlanmıştır.

Pozitif çıkan sonuçların hata payı çok düşüktür. Yinede ortaya çıkabilecek sorunlardan ötürü hekiminize başvurarak kan testi ile hamileliğinizi teyit ettirmelisiniz.
Negatif sonuç çıkması durumunda yumurtlama dönemi hesaplamanız ve adet döneminizi öğrenmelisiniz. Testi erken yaptığınızı düşüyorsanız 1 hafta sonra tekrarlamalısınız.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.