Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?
06 Haziran 17:53 2016 Makaleyi Yazdır

Evlilik ve çocuk sahibi olmak tüm herkesin hayallerini süsleyen önemli kavramlardır. Özellikle çiftler birbirlerinden beklediği saygı ve sevgiyi görebiliyorsa iki tarafta bir bebeğin dünyaya gelmesini bekler. Uzun, heyecanlı ve mutlu bir evlilik için mucizevi bir şekilde oluşan bebek evliliği taçlandırır. Çiftler belirli bir zamandan sonra bebek sahibi olmak için hazır oldukları anda gerekli adımları atarlar. 40 hafta yani ortalama 280 gün süren hamilelik hem baba hem de anne adayı için bir takım zorlukları ve fedakarlıkları gerektirir. “Ben seni doğurmak için neler çektim” diyen anneler her zaman oldukları gibi bu konuda da haklıdırlar. Bu uzun süreçte hamilelik her kadının vücudunda farklı etkilere sebep olabilmektedir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?
Bazı anne adayları hamilelik belirtilerini kısa bir sürede gözlemleyebilirken bazıları ise hamileliğinin 3. ayına kadar farkına varmaz. Belirtilerin halk arasında en yaygın özelliği adet gecikmesi olarak bilinmektedir. Kadınların doğası gereği tazelenmesi gereken yumurtalık görevini adet kanamalarıyla gerçekleştirir. Adet günlerini takip eden ve düzenli olarak adet gören kadınların hamile kaldığını belirlemesi daha kolaydır. Ancak unutmamamız gereken hamile anne adaylarının da adet gördükleri saptanmıştır. Bunun sebebi anne rahminin büyümesi sebebiyle açık renkli ve kısa süreli kanamalar meydana gelmesidir. Bu kanamalara yerleşme kanamaları denilmektedir. Rahim kanamalarını adet kanamalarıyla karıştıran anne adayı hamile kaldığını tespit edememektedir. Stres, diyet, psikolojik durum, rahatsızlıklar ve bir çok faktörde adet kanamasının gecikmesine neden olur.

Hamilelikte İlk Hafta
Gebelik hormonlarının katlanarak yükselmesi ve 10. haftadan itibaren en üst seviyelere çıkmasıyla birlikte nefes darlığı, ağrıyan meme uçları, yorgunluk, mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, bağırsak düzenini bozulması, ruh halinin değişmesi, tükürük artışı, kabızlık, libido, kokulara karşı hassasiyet, kasıklarda ağrı, iştahın açılması yada kapanması adet gecikmesinden önce görülen ilk hafta hamilelik belirtilerindendir. Bu belirtiler hamileliğin erken dönem belirtileri olarak adlandırılmaktadır. Hamilelik testi yaparak hamile olup olmadığınıza dair kesin sonuca sahip olabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?Göğüs Ağrıları
gogus-agrilari

Meme uçlarında şişkinlik ve acı hamilelerin en sık karşılaştığı durumlardandır. Göğüsteki belirgin rahatsızlıkların sebebi vücudun süt üretmek için süt kanallarının büyümesi olarak yorumlanabilir. Hamileliğin ilk belirtisi olabilecek göğüs ağrıları, hamileliğin 2. haftasında başlayarak 4. ve 6. haftalarda en üst seviyeye kadar çıkarak göğüs damaları belirgin hale gelir.

Sık İdrara Çıkma
sik-idrara-cikma

Rahmin büyümeye başlamasıyla mesaneye yaptığı baskı artar. Baskı nedeniyle sürekli uyarılan mesane sık idrar çıkma sebebine yol açar. Hamilelikte vücudun daha fazla sıvı üretme ihtiyacı olduğundan tuvalet ihtiyacınızı uykunuzdan uyanarak gidermeniz gerekebilir. Sıvının bir kısmı ter yoluyla atılsa da önemli bir kısmı idrar ile atılmaktadır. Hormon değişimleriyle birlikte idrar koyu ve yoğun görünmeye başlar. Büyümeye devam eden rahim ile karında belirgin şekilde şişme ve büyüme meydana gelmektedir. Vücuttaki değişimler daha çok ilerleyen aylarda ortaya çıkacaktır. Sıvı ihtiyacı artan anne ihtiyacını karşılamadığı zaman vücudu susuz kalacak ve tansiyonunun düşmesiyle baş dönmeleri başlayacaktır. Aynı zamanda beslenme ihtiyacı da artacak ve yeterli besin öğelerini tüketmediği sürece olumsuz durumlar yaşayacaktır.

Bulantı ve Kokulara Karşı Hassasiyet
bulanti-ve-kokulara-karsi-hassasiyet

Hormonal düzensizlikler başlamasıyla birlikte anne adaylarının kokulara karşı hassasiyeti artabilir. Özellikle keskin kokulu parfüm, besin ve çevre kokuları mide bulantısına sebep olabilir. Yemek yapamayacak, dişlerini fırçalamayacak kadar koku hassasiyeti artan anne adayları olduğu bilinmektedir. Koku hassasiyeti oluştuktan sonra anne adaylarının bazı besinleri görmeyi bile tahammül edemediği bilinmektedir. Fakat bu durum anne adayında oluşan farklı reaksiyonlar ile bazı anne adaylarının aşerme ile birlikte iştahının artmasına bazılarının ise iştahının kesilmesine neden olabilir. En sevdiğiniz yemek bile olsa tahammül edemediğiniz bu dönemde kendinize göre yada doktorunuza danışarak diyet listesi oluşturmanız mide bulantısı sorununuzu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Kasık Ağrıları
kasik-agrilari

Kasıklarda batma, sancı yada krampların oluşması rahimde meydana gelen değişimler sonucunda oluşmaktadır. Rahmi saran ve tutan bağların gerilmesi yada anne adayların ani hareketler yapması kasık ağrılarının başlamasına sebep olabilir. Dayanılmaz boyutlara ulaşabilecek bu ağrılardan kaçınmak için ağır kaldırmamanız ve ani hareketlerden kaçınmanız olacaktır.

Yorgunluk
yorgunluk

Metabolizmanızın iş yükü bebek için uygun ortam yaratmaya başlamasıyla arttığından, daha fazla uykuya ve dinlenmeye ihtiyaç duyacaksınızdır. Hormon seviyeleriniz artmaya başlamasıyla aniden yorulmalar yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda progesteron ismindeki hormon daha fazla salgılanmaya başladığında, hormonun yatıştırıcı özelliğinden dolayı yorgunluk hissiniz artacaktır. Erken yatıp saatlerce uyumanıza rağmen sabah istediğiniz saatte kalkamamanızın sebebi vücudunuzun dinlenme ihtiyacının artmasından dolayıdır. Yaşam düzeninize göre değişkenlik gösteren bu durum 12. hafta kadar sürebilmektedir. Bu süreçte mümkün oldukça dinlenmeniz ve vücudunuzun istekleri doğrultusunda hareket etmeniz gerekmektedir.

Ruh Halinde Değişim ve Cinsel İsteksizlik
ruh-halinde-degisim-ve-cinsel-isteksizlik

Vücuttaki gebelik hormonlarının artmasıyla birlikte ruh halinde değişiklikler ve cinsel isteksizlikler meydana gelmeye başlar. Birden bire sinirlenmek, streslenmek, duygusallaşmak, cinsellikten soğumak ve gülerken ağlamak gibi yoğun duyguları bir arada yaşayabilirsiniz.

Nefes Darlığı
nefes-darligi

Hamilelik döneminde en sık rastlanan şikayetlerden biride nefes darlığıdır. Rahmin büyümeyesiyle karın ve göğüs boşluklarını ayıran diyafram kası göğüs boşluğuna itilmesinden dolayı sıkışır. Bu nedenle sık sık nefes problemleri yaşayabilirsiniz. Hem sizin hem de bebeğiniz için tehlikesi olmayan bu süreçte sakin kalmanız ve sizi yoran işlerden, fiziksel aktivitelerden kaçınmanız gerekmektedir. Unutmayın ki bebeğinizin de oksijene ihtiyacı var ve onun yerinde sizde olsanız annenizi düşünmeden keyfinize bakıp nefes almaya çalışırdınız :). Kansızlık ve çoğul gebeliği olan annelerde bu durum daha erken ve daha şiddetli ortaya çıkmaktadır.

Baş Ağrısı ve Baş Dönmesi
bas-agrisi-ve-bas-donmesi

Hamilelik döneminde hormonsal değişimler ve susuz kalmak gibi etkiler tansiyon düzeninizi bozduğundan, ani hareketlerde bulunmanız tansiyonunuzu yükseltebilir yada düşürebilir. Bu gibi durumlarda hamileler baş dönmeleri yaşayabilir. Hamilelik döneminde vücutta dolaşan kan miktarının artmasıyla birlikte baş ağrıları da ortaya çıkmaktadır. Bazı kadınlar hamileliğe hemen alışırken bazılarının alışması gergin, stresli ve zor olabilir.

hamilelik-belirtileri-nelerdir

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.