Hamile Kalmanın Yolları

Hamile Kalmanın Yolları
25 Haziran 18:22 2016 Makaleyi Yazdır

Bebek sahibi olarak ebeveyn olma yolunda ilk adımlarını atan çiftler yaşanan gecikmelerden dolayı endişeye kapılabilir. Bu mucizenin gerçekleşmesi için atılan her adımın zamanında ve uyum içerisinde yapılması gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre uzmanlar, bebek sahibi olmak isteyen bayanların hamile kalması 6 ay sürüyor ve sadece %85’i bebek sahibi oluyor. Doğurganlık problemi olmayan her kadının adet döneminde hamile kalma oranı %25’dir.

Günümüz kadınları, çocuklarına daha iyi bir yaşam sürdürebilmek için çalışma hayatlarına devam ederek kariyer yapıyor ve doğumu erteliyor. Yaş ilerledikçe yumurtaların kalitesi düşer ve östrojon hormonu azalır. Bu nedenle hamile kalmak zorlaşır. Hamile kalmak için ideal yaş aralığı 20 ila 30 yaştır.

Arzu ettiğiniz bebeğe kavuşabilmeniz için öncelikle sağlığınıza, yediğinize ve içtiğinize dikkat etmelisiniz. Hamileliğe yada doğuma engel olacak herhangi bir tıbbi sorununuz olmadığından emin olmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. Stresten uzak durmalı ve yumurtlama döneminizi takip etmelisiniz. Çoğu çift tarafından hamilelik kolay gözükse de sperm ve yumurtayı bir araya getirmek bahsedildiği kadar kolay değildir.

1 yıl boyunca çocuk sahibi olmak için doğru adımları izleyen ve sonuç alamayan çiftlerden birinde kısırlık bulunmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin %10‘unda görülen bu durumda önerileri uygulamak yeterli değildir. Doktorunuza başvurarak kısırlığın tespit edilmesiyle birlikte tedavi olmanız gerekir.

Hamile Kalmanın Yolları Stresten Olabildiğince Uzak Durun
Bebek sahibi olmak isteyen çiftler bir kaç birleşmeden sonra sonuç alacaklarını düşünür ve istedikleri sonucu alamadıklarında endişeye kapılabilir. Herşeyin doğru ve zamanında yapılması gereken bu mucizevi süreçte strese kapılmamak çok önemlidir. Stres vücudun düzenini bozarak hormon salınımında olumsuz sonuçlara neden olur. Stresten büyük ölçüde etkilenen GnRH hormonu salgılanmadığı sürece yumurta gelişimi olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle stresten uzaklaşmak için rahatlatıcı fiziksel işler, hobiler yada yürüyüş gibi hafif egzersizler yapılmalı düzenli ilişkiye girmeye devam edilmelidir. Birleşmeler sadece bebek yapmaya odaklanılmadan romantik bir şekilde geçirilmelidir. Romantik birleşmeler çiftleri stresten uzak tutar ve bebek yapmayı keyifli bir hale getirir.

Sigara, Alkol ve Kafein Alışkanlıklarınıza Son Verin
Karmaşık ve heyecanlı geçecek bu dönemde hem bebek yapmaya çalışmak hemde alışkanlıklarınıza son vermek stresli ve zor olabilir. Alışkanlıklarınıza bebek yapmaya çalışmadan önce son verin. Sigara, alkol, kafein genel sağlığınıza zararlı olduğu gibi hamile kalmanızı engeller. Bu alışkanlıklar erkeklerde sperm kalitesini ve sayısını düşürür, kadınlarda ise yumurtlamanın gerçekleşmemesine neden olur.

Ağrı Kesiciler Dahil İlaç Kullanımını Azaltın
Doktorunuzu kullandığınız her ilaç ve vitamin hakkında bilgilendirin. Hamile kalmayı kolaylaştıran hiç bir ilaç yada bitkisel ürün yoktur. Kesinlikle bu tür ibarelere güvenmeyin ve kullanmayın. Sadece doktorunuz tarafından önerilen ilaçları kullanın. Ağrı kesiciler dahil yumurtlamanın gerçekleşmemesine neden olabilir ve gebe kalmanızı engelleyebilir.

Cinsel İlişkiye Düzenli Olarak Girmeye Başlayın
Eşinizin bağışıklık sistemine spermlerinizi alıştırmak için haftada düzenli olarak en az iki yada üç kez cinsel ilişkiye girmeye çalışın. Her gün yada günde bir kaç defa ilişkiye girmek erkeğin spermlerinin azalmasına neden olur ve gereksizdir. Çünkü spermler rahimle buluştuğunda üç gün boyunca yaşayabilirler. Yeterli sperm sayısı aktarılmadığı sürece hamilelik gerçekleşmez. Birleşme sırasında tükürük yada kayganlaştırıcı gibi ürünleri kullanmayın. Bu ürünler sperm kalitesine zarar verebilir. Eğer mecburen kullanmanız gerekiyorsa spermleri etkilemeyecek olan su bazlı kayganlaştırıcıları tercih edin. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise boşalma sırasında uygun pozisyonda penisin vajina içerisinde bir süre tutulmasıdır.

romantik-iliski

Hamile kalma pozisyonlarını araştırın. Yanlış pozisyonlarda spermler yumurtaları bulamadan dışarı akabilirler. Yumurtlama dönemlerinizi takip ederek bu dönemden önce düzenli ilişkiye girmek gebe kalma ihtimalinizi %50 oranında arttırır. İlişkilerinizde rahat ve romantik olmak önemlidir. İyi hissettiğiniz birleşmelere hormonlarınızda olumlu yanıtlar verir. Doğum kontrol haplarının etkisi geçmesi için 1-2 ay önceden bırakın. Birleşme sonrası kadınların 15 dakika sırt üstü uzanması spermlerin dışarı akmaması ve yumurtalarla buluşmasına yardımcı olur. Birleşme sonrası vajinal duş almayın, duş sırasında spermlerin dışarı akmasına sebep olabilirsiniz.

Kilonuza Dikkat Edin, Hamile Kalmak İstediğiniz Dönemde Diyeti Bırakın
Aşırı kilolu bayanların uzmanlar tarafından hamile kalma zorluğu yaşadığı tespit edilmiştir. Hamile kalmaya hazırlanmadan önce diyet programı ve egzersizlerle aşırı kilolardan uzaklaşılmalıdır. Hamile kalmak istediğiniz dönemde ise diyet programlarını bırakmalı ve düzenli bir beslenme programıyla özellikle A ve D vitaminlerini içeren besinler tüketmelisiniz. Kalori alımını kısıtlarsanız, üreme hormonlarınızın seviyesini de kısıtlamış olursunuz.

Sperm Kalitesi İçin Sıcaktan Uzak Durun
Sperm kalitesini arttırmak için ürolojik bölgenizi serin tutun. Oda sıcaklığına dikkat edin, dar kıyafetlerden, sauna, kaplıca, hamam ve sıcak duştan uzak durun. Rahat pantolonlar ve pamuklu iç çamaşırları giyin. Aynı zamanda aşırı soğuktan da korunun.

Faydalı Besinlerle Vitamin Takviyesi Yapın
Beslenmenize dikkat ederek, vitamin ve mineral yönünden zengin organik gıdalar tüketin. Mevsim sebze ve meyvelerinden mümkün olduğunca fazla faydalanmaya çalışın. A-C-D-E vitamini, soya, selenyum, yağ asitleri, folik asit, demir, kalsiyum ve omega-3 içeren besinler tüketerek erkeklerde sperm kalitesini, kadınlarda ise doğurganlığı arttırın.

Herşeyden Önce Doktor Kontrolünden Geçin
35 yaşın altında 6 aydan fazla korunmasız ilişkide bulunduysanız doktor kontrolünden geçmeniz gerekir. Kontrolünüz sağlanmadan ortada korkulacak bir durum yoktur. Yumurtlama döneminizi yanlış hesap etmeniz, hastalık yada kullandığınız herhangi bir ilaç gebe kalmanıza engel olabilir.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.