Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?
13 Haziran 12:50 2016 Makaleyi Yazdır

Anne olmanın en zor görevlerinden biri bebeğinizi karnınızda taşımanın zorluğudur. Bazı anneler doğumun zor geçmemesi için bebeğin küçük doğmasını umut ederler. Ancak bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Bebek olgunlaşana kadar karnınızda taşımak hem sizin hem de bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Elde olmayan bazı nedenler bebeğin erken doğmasına sebep olabilir. Bu yüzden erken doğum belirtilerini öğrenmek ve hamilelik süresince bu belirtileri takip etmek hayati önem taşımaktadır.

Günümüzde doğan bebeklerin %9‘u aceleci davranır. Son adet tarihinize göre 20. ila 37. hafta arasında henüz olgunlaşmadan doğan aceleci bebekler “prematüre bebek” olarak kabul edilir. Hamilelik haftanızı bilmiyorsanız gebelik haftası hesaplama aracından detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Hamileliğin 28. haftasından önce ve 1kg altında doğan bebekler “ileri derecede prematüre“,
Hamileliğin 28. ila 32. haftası arasında ve 1 ila 1.5kg ağırlığında olan bebekler “orta derecede prematüre“,
Hamileliğin 33. ila 37. haftası arasında ve 1.5 ila 2.5kg ağırlığında olan bebekler “az derecede prematüre” olarak adlandırılır. Normal doğum ise gebeliğin 38. ila 40. haftasında gerçekleşir.

Erken doğum belirtilerini bilen doğru zamanda farkeden ebeveynler, bebeğin doğumunu geciktirebilir ve bir takım önlemler alarak erken doğum risklerini en aza indirebilirler. Bu gecikme sayesinde tehlikeye neden olan durumlar tedavi edilebilir. Özellikle akciğeri olgunlaşmayan bebeklere ilaç takviyesi yapılıp, akciğerin olgunlaşmasına yardımcı olunabilir. Erken doğumların ortalama %30’u doktor kararıyla gerçekleştirilir. Sezeryan veya suni sancıyla doğum anne ve bebeğin sağlığını tehdit eden durumlarda gerçekleştirilir.

Erken Doğum Riskleri
Bebek ölümlerinin %83‘ü 37. haftadan önce doğan prematüre bebeklerde görülmektedir. Bebek ne kadar geç doğarsa ölüm riski de o kadar azalır. Erken dünyaya gelen bebekler henüz tek başlarına yaşamaya hazır olmadıkları için çok narindirler, akciğerin yetersiz gelişimi nedeniyle solunum zorlukları, duyma, görme, santral sinir sistemi sorunları, serebral palsi (spastik çocuk) ihtimali, büyüme ila gelişimi yavaş ve yaşamları boyunca problemler yaşayabilirler. Gün geçtikçe ilerleyen tıp teknolojileri sayesinde çok erken doğmuş bebek için bile umut ışığı her zaman vardır. Bu nedenle erken doğan bebeklerin tedavisi için güvenli ve tedbirli yenidoğan yoğun bakım üniteleri seçilmesi hayati önem taşımaktadır. Gelişebilecek komplikasyonların giderilmesi için masraflar aileler için oldukça ağırdır.

premature-bebek

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir? Rahim Kasılmaları
Erken doğumun en belirgin belirtisi rahim kasılmalarıdır. Çünkü sadece kasılmalar sayesinde rahim ağzı açılabilir. Rahim gereğinden fazla baskıya neden olursa, devam eden kasılmalardan sonra erken doğum gerçekleşebilir. Belde ve kasıklarda adet sancısı gibi ağrılar hissedilebilir. Her kasılma erken doğum habercisi değildir ve ağrılar şiddetli hissedilmeyebilir. Avuç içinizi karnınıza koyduktan sonra rahimin toplandığını hissediyorsanız kasılmalar vardır. 1 saat içerisinde 4’den fazla kasılma oluyorsa erken doğum belirtileri arasındadır.

Doğum Ağrıları
Karında sertleşmeyle kısa süreli düzensiz aralıklarla gelen ve kasıklarda hissedilen ağrılar yalancı doğum ağrıları olarak bilinmektedir. Bu ağrılar pozisyon değişikliği ile azalır yada kaybolur. Doğum yaklaştığında yalancı doğum ağrıları yerini daha şiddetli sırtın alt kısmından yada bel bölgesinden karna yayılan doğum ağrılarına bırakır. Bu süreçte pozisyon değiştirmek yada dinlenmek fayda etmez. 5 dakikada 1 gelen ve 30-60 saniye süren ağrılar başladığında doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Nişan Gelmesi
Rahim ağzını kapatan kalın mukus tabakası (halk arasında nişan) rahme bakterilerin girmesini engeller. Doğum zamanı gelene kadar incelen ve gevşeyen mukus tabakası doğuma saatler yada günler kala koyu kıvamda kanlı br akıntıyla atılır. Tüm gebelerde görülmeyen bu akıntı normalden fazla görüldüğünde doktorunuz ile temasa geçilmelidir.

Rahatlama Sonrası Pelvis Baskı Hissi
Bebeğinizin yer değiştirmesiyle diyaframınızdaki basınç azalır ve özellikle çoğul gebelikte görülen solunum problemleri sona erer. Karnınızın alt kısmına (pelvis) geçen bebek bu kez idrar kesesine baskı yapmaya başlar ve pelviste dolgunluk hissi oluşur. Daralan idrar kesesi nedeniyle sık sık tuvalete gitme ihtiyacınız olur.

Zarların Erkenden Açılarak Su Gelmesi
Hamilelik boyunca bebek zar ile çevrili amniyon kesesi içindedir. Amniyotik kesesi doğumdan önce yırtılırsa su boşalır. Az miktarda boşalan su 10 kadından 1’inde yoğun miktarda görülebilir. Gebelerin son dönemde idrar kaçırması nedeniyle bu sıvıyı ayırt etmesi zor olabilir. Kesin teşhis için doktorunuza başvurmanız bebeğiniz ve sizin sağlığınız için çok önemlidir.

Rahim Ağzında İncelme ve Genişleme
Doğumun yaklaşmasıyla rahim ağzında incelme ve genişleme başlar. Bu durum sadece vajinal muayene ile doktor tarafından anlaşılabilir. Doktorunuz genişleme sonucunuzu cm olarak ifade eder. Yalancı doğum ağrıları rahim ağzında incelmelere neden olur. Bu sayede rahim ağzı daha kolay genişler. Doğumun gerçekleşmesi için 10cm genişleme ve %100 incelme gereklidir.

Bebek Hareketlerinde Azalma
Doğumdan önce bebeğin pelvise geçmesiyle hareketlerinin azalması normaldir. Ancak bu belirti saatte 10 kezden az yada hiç hareket yoksa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.