Emziren Anneler Neler Yemeli? Neler Yememeli?

Emziren Anneler Neler Yemeli? Neler Yememeli?
09 Haziran 00:35 2016 Makaleyi Yazdır

Annelerin beslenmesine dikkat etmesi ve oldukça hassas davranması gerektiği önemli zamanlardan biri olan emzirme döneminde, sağlıklı beslenerek sütlerinin artmasına sağlıklı olmasına dikkat etmelidirler. Doğum sonrası bebeğinizin sağlıklı bir şekilde kilo alabilmesi için kolay sindirilebilen anne sütüyle beslemelisiniz. Bebekler için en önemli besin kaynağı olan anne sütü, içerisinde bulundurduğu probiyotik özelliği sayesinde bebeğin gelişiminde önemli katkılar sağlayacaktır. Anne karnında steril bir ortamdan dünyaya gelen bebek, dış ortamlardaki virüs ve bakterilerden kendisini koruyabilmesi için özellikle ilk 6 ay anne sütüne ihtiyaç duymaktadır. Bu süre içerisinde anne yada bebekte tıbbi bir sorun yoksa ek gıdalara kesinlikle geçilmemelidir. Anne sütünün vitamin ve mineralleri sayesinde bebek, beyin ve zeka gelişimini sürdürerek bir çok bulaşıcı hastalıklara enfeksiyona karşı dirençli olacaktır.

Bebekler için en ideal besin kaynağı olan anne sütünün yerini, kesinlikle hiç bir besin dolduramaz. Annelerin aldıkları kiloları vermek için doğumdan sonra diyete girmesi sütlerinin kesilmesine neden olabilir. Bebeğiniz için büyük önem taşıyan emzirme döneminde diyet yapmak son derece yanlış bir karardır. Uykusuz, stresli, zor ve heyecanlı geçen geceler ardından kendinizi anneliğe hazırlayabilmeniz ve bebeğinize yeterli kalitede anne sütü üretebilmeniz için emzirme döneminde diyet yapmanızı önermiyoruz. Emziren anneler doğum sonrası fazla kilolarını kolay vererek meme ve yumurtalık kanseri gelişim olasılıklarını azaltırlar. Bebeğiniz karnınızdayken yediğinize içtiğinize nasıl dikkat ediyorsanız emzirme döneminde de aynı özeni hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için göstermelisiniz.

Emziren annenin beslenmesine dikkat etmesi gerektiği bu dönemde önemli ayrıntılar mevcuttur. Bebeğin erken yada geç doğması anne sütünün miktarında ve kalitesinde önemli değişimlere sebep olabilir. Annenin tükettiği besinler, anne sütü içeriğine (sağlığına) doğrudan etkili olduğundan bebeğin durumuna olumlu yada olumsuz etkiler gösterebilir. Günde 2000 kalori almanız ve bunların en az %30’unu proteinlerden sağlamanız 3-4 litre sıvı tüketmeniz gerekir. İyi beslenen sağlıklı bir anne günde ortalama 700-800ml süt salgılar. Annenin yediği tüm besinler süte geçmesi nedeniyle bol bol enerji, protein, vitamin ve mineralleri alınması gerekir. Yediklerinize özen göstermezseniz yada düşük kalorili diyetlere girerseniz bebeğin ve kendi sağlığınızı bozmakla beraber süt kalitesini-üretimini düşürürsünüz.

Yeni Doğan Bebeği Memenizde 10 Dakikadan Fazla Tutmayın!
Yeni doğmuş bir bebek günde 8-10 kez meme emmek ister. Bebeğin gelişimiyle birlikte öğün sayıları azalır. Ancak ilk zamanlar bebeğinizin memenizi uzun süreler emmesine izin vermeniz, göğüslerinizde yaralara neden olabilir. Kısa süreyle bebeğinizi doğru teknikler kullanarak sık sık emdirmek göğüslerinizin şişmesini ve acımasını önleyerek rahatlamasını daha fazla süt üretmesini sağlar. Bebeklerin emme refleksinin etkisiyle anne memesini sürekli emmek istemesi ilk zamanlarda 10 dakika ile kısıtlanarak, ilerleyen zamanlarda bu süre bebeğin emme gücüne bağlı olarak 20-30 dakika olarak belirlenmelidir. Emzirmeye konsantre olmalı ve bebeğinizle iletişim kurup onu öpüp okşayarak emzirmeye başlamalısınız.

Anne Sütü Bebek İçin Yeterlidir
Annelerin birçoğu anne sütünün bebekleri için yeterli olmadığını düşünür. Yanlış bilinen bu yanılgı bebeğin doymadığı düşünülerek ek gıdalara başlanmasına sebep olur. Unutmayın ki ilk 6 ay sadece anne sütü bebek için yeterlidir. Bebeğinizin ağlamasının birçok sebebi vardır ve tek sebebi acıkması değildir. Çok özel tıbbi sorunlar dışında anne sütünüzün yeterli olup olmadığına kesinlikle tek başınıza karar vermeyin. Bu kararı almak için lütfen ilgili doktorunuzla görüşün.

hamileler-ve-emziren-anneler-neler-yemeli

Emziren Anneler Neler Yemeli?
Emzirme döneminde dengeli beslenmek hem sizin hem de bebeğinizin sağlığına doğrudan etkilidir. Bu yüzden emziren annenin günde 3 öğün yemek yemesi yeterli değildir. Bebeğin en az 2 saatte 1 anne sütüne ihtiyaç duyması nedeniyle sütün yeterli gelmesi için günde azar azar 6 öğün yemek yemelisiniz. Öğünlerin atlatılmaması ve besleyici besinlerle sağlanması tercih edilmelidir. Yemekler iyi çiğnenmeli ve yavaş yenmelidir.

Doğal anne sütünün daha besleyici ve sağlıklı olması için tüketmeniz gereken besinleri sıraladık;

Su, Anne Sütü Arttırıcı Özelliğe Sahiptir İçtiğiniz Su Kadar Süt Üretirsiniz
su-anne-sutu-arttirici-ozellige-sahiptir

Süt üretimi için olmazsa olmazlardan biri su içmektedir. Anne sütünün %80’i sudur ve annenin bir günde ürettiği 700-900ml sütün 600-700ml’i su olarak bebeğe geçmektedir. Gün içerisinde kendi ihtiyaçlarınızdan fazla su içmeniz o kadar süt üretmeniz anlamına gelir. Susadıkça su için ve 1 günde en az 3-4 litre su tüketin. Gün içerisinde tüketilen taze meyveler, maden suları, ayran, süt, komposto (şekersiz ya da çok az şekerli), bitki çayları ve çorbalarda anneye sıvı takviyesi yaparak anne sütüne katkı sağlar.

Mineral Kaynağı Maden Suyu
Mide probleminiz yoksa ve normal yaşamınızdan madem suyunu tüketebiliyorsanız terleyerek kaybettiğiniz elektrolitlerinizi mineral takviyesi olan 1 adet doğal maden suyu ile tamamlayabilirsiniz.

Süt, Peynir ve Yoğurt Kalsiyum ve Fosfor İhtiyacınızı Karşılar
sut-peynir-yogurt

Önemli protein kaynağı ve anne sütünü arttırmanın önemli fermantasyona uğramış besin kaynaklarından olan süt, peynir, yoğurt, ayran, kefir, boza yağsız ve tuzsuz olarak tüketilmelidir. Bu besinlerdeki mineraller anne sütü sayesinde bebeğinizle paylaşılarak bebeğin kemik ve diş sağlığı için son derece etkilidir.

Et, Balık(Ton Balığı / Somon) ve Yumurta

Emzirme döneminde yağsız kırmızı et tüketmeyi ihmal etmeyin. Çünkü kırmızı etin içeriğinde bulunan demir, demir eksikliğinizi minimuma indirmekte yardımcı olur. Et yemeklerini pişirirken üstüne limon sıkmanız C vitamininizi arttırır. Haftada 2-3 gün mutlaka 300-400 gram balık yemelisiniz. Balığın Omega-3 katkısı anne sütüyle birlikte bebeğe geçerek kalp ve damar, beyin, cilt ve göz sağlığı gelişiminde önemli etkiye sahiptir. Yediğiniz balıkları küçük balıklardan tercih ederek kızartma işlemini kesinlikle uygulamayınız. Balıkları ızgarada, yağsız bir teflon tavada yada en sağlıklı tercih olarak fırında pişirmelisiniz. Sabah kahvaltılarında yumurta tüketerek bebeğinizin beyin gelişimine A, C ve E vitamini iyot, fosfor ve çinko gibi minerallerle katkı sağlayabilirsiniz.

Yoğurtla Birlikte Yulaf Ezmesi Tüketin
sutlu-yulaf-ezmesi

Yulaf Ezmesi daha enerjik hissetmenizi sağlar, süt artırımında katkıda bulunur ve sindirim sisteminizi düzene sokar. Akşam yemeğinden sonra yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.

Bitkisel Proteinler: Fasulye, Bezelye, Nohut, Mercimek Lahana ve Brokoli
bezelye

Bunlar gibi birçok “gazlı” yiyeceklerin bebekte gaz yaptığını duymuşsunuzdur. Gerçekte bu söylenti tamamen kocakarı efsanesidir. Bağırsaktaki bakteri bağırsak dokusuyla etkileşime girdiğinde gaz meydana gelir. Annenin gazı yada bağırsak dokusunun süt ile birlikte bebeğe geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Posa ve B vitaminleriyle zengin bu besinler sindirim sisteminizi düzenler ve kan şekerinizi düzene sokar.

B Vitaminleri İçin Tahıl Ürünleri Tüketin
tahil-urunleri

Bulgur, buğday, karabuğday, kinoa, kuru baklagiller, pilav, tam buğday ve çavdar ekmekleri B vitamininin zengin kaynaklarındandır. Tahıl ürünlerinden sağlanan B vitamini sinir sisteminizi sakinleştirerek vücuda dirençlik sağlar. Tatlı ihtiyacınızı da karşılayabilecek olan buğdayı süt ile pişirerek içine 1 tatlı kaşığı bal koyup tüketebilirsiniz. Ayrıca balkabağını da tatlı ihtiyacınızı karşılamak için tüketebilirsiniz.

Fındık, Badem, Ceviz Hayatınızın Her Döneminde Tüketilmesi Gerekir
findik-badem-ceviz

Zengin yağ asidi, vitamin, mineral, magnezyum ve çinko sağlayan yağlı tohumları (fındık, badem, ceviz) hayatınızın her döneminde tüketmelisiniz. Yağ asidi bebeğin sinirsel gelişimine destek olur ve daha kaliteli süt salgılamanızı sağlar.

Mevsim Sebze ve Meyveleri İhmal Etmeyin
mevsim-sebze-ve-meyveleri

Çiğ ve az pişmiş olarak tercih edilen ıspanak, pazı, pişmiş yeşil sebzeler, havuç ve özellikle yemeklerin içinde kullanabileceğiniz dereotunu demir, kalsiyum ve folik asit ihtiyaçlarınız için tüketin. C vitamini ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için mevsim sebze ve meyveleri, yeşil biber, domates, portakal, mandalina, elma, kivi, çilek gibi besinler zengin kaynaklardır.

Sarımsak / Soğan / Çemen Tohumu
sarimsak-sogan

Et ve tavuk yemeklerinize lezzet katacak olan bu besinleri yemeklerinizde ve salatalarınızda bol bol kullanın.

Rezene
rezene

Anne sütünün salımın da önemli rol oynayan rezene, östrojen ve prolaktin hormonlarının üretimini artırır ve hem bebeğinizin hem de sizin rahatlamanızı sağlar.

Kuşkonmaz
kuskonmaz

A vitaminine sahip olan kuşkonmazı sebze ve ızgara etlerin yanında kullanabilirsiniz.

Emziren Anneler Neler Yememeli?
Emzirme ve hamilelik dönemlerinizde enfeksiyon riski taşıyan besinlerden uzak durmanız gerekir. Özellikle mantar enfeksiyon riski taşıyan ve zehirlenmelere sebep olabilecek besinlerdendir. Pastörize edilmemiş yiyecek ve içecekler tüketmek, çiğ ete temas etmek enfeksiyona sebep olabilir. Mevsim meyve ve sebzelerini tüketerek besin öğelerini maruz kaldığı ilaç ve bakterilerden temizlemek için özenle yıkamalıyız. Sizi etkileyen tüm besinlerden soğuk gıdalardan uzak durun. Soğuk almanız yada üşütmeniz hastalıkların bebeğe geçmesine sebep olabilir.

Ton balığında Civa Tehlikesi
ton-baliginda-civa-tehlikesi

Ton balığı içerisinde bulunan civa nedeniyle haftada 2 adet 160gr ton balığından fazla tüketilmemelidir. Anne sütüyle birlikte bebeğe geçen civa, bebeğin sinir sistemine zarar verebilmektedir. Ton balığını 80gr ve salatalarınızda kullanmanız sorun teşkil etmez. Haftada tüketilmesi gereken max. 350gr deniz ürünleri kotanızın yarısını somon, mezgit yada yağsız ton balığından yada taze balıktan sağlayabilirsiniz.

Kafeinli, Gazlı-Asitli İçeceklerden ve Alkolden Uzak Durun
kahve

Kadınların vazgeçilmez arzularından biri olan çikolata kafein içerdiği için tüketilmemelidir. Anne sütüyle birlikte bebeğe geçen kafein bebeğin uyku düzenini bozar, huzursuzlaşmasına sebep olur ve anne sütünün salgılanmasını azaltarak bebeğin gelişimine engel olur. Çay, kahve ve tüm gazlı içecekler tüketilmemelidir. Kesinlikle hamilelik ve emzirme döneminde alkol alınmamalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda 200mg kafeinin anne ve bebeğe herhangi bir zararı olmadığı saptanmıştır. Ancak yinede dikkat ederek çayı açık ve şekersiz, kahveyi ise kafeinsiz olarak çok nadir ihtiyacınızı karşılamak için içebilirsiniz. Hazır meyve sularından uzak durarak evde kendinizin sıktığı yada yaptığı ayran, laktozsuz süt, limonata, nar suyunu tercih etmelisiniz.

Katkı Maddeli Ürünler ve Kişiden Kişiye Gaz Yapan Besinler Tüketmeyin
salam

Baharat ve katkı maddeli şarküteri (salam, sosis, sucuk) ürünlerinden, kişiye göre gaz yapabilecek meyveler (erik, elma, kayısı, muz, şeftali, armut, kavun, karpuz, kiraz, kabak, portakal) ve sebzeler (soğan, kereviz, kuru fasulye, barbunya, nohut, fasulyesi, lahana, yeşil biber, brokoli, pırasa, karnabahar, enginar, salatalık, patates, şalgam, turp) tespit edilerek uzak durulmalıdır.

Süt Tüketimine Dikkat Edin
inek-sutu

Süt, anne sütü arttırıcı özelliğe sahip olması ve tüketilmesi gereken bir besin olmasına rağmen tükettiğiniz sütün cinsine dikkat etmelisiniz. Eğer bebeğinizin inek sütüne alerjisi varsa, bebeğin cildinde döküntüler, ishal ve ateş belirtileri oluşur oluşmaz anne sütü kesilmeli doktorunuza görünmelisiniz.

Kızartma, Yağlı ve Şekerli Ürünleri Tüketmeyin
kebap

Kızartmalardan, kremalı, yağlı ve soslu yiyeceklerden, uzak durun. Şekerli besinleri fazla tüketmemeye dikkat edin.

emziren-anneler-icin-1-gunluk-ornek-beslenme-programi
emziren-anneler-icin-saglik-deposu-salata-onerisi

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.