Doğum izni Süt izni – Parası Ne kadar? Kaç Gün? Sorgulama

Doğum izni Süt izni – Parası Ne kadar? Kaç Gün? Sorgulama
01 Haziran 19:07 2016 Makaleyi Yazdır

Doğum yapan yada yapacak olan çalışan kadınları ilgilendiren doğum izni kadınlar için büyük önem arz etmektedir. Çalışan kadınlar için özel haklar gelmesiyle kadınların en sancılı ve stresli dönemi olan doğum öncesi ve sonrası yasa ile birlikte devlet güvencesine alındı.

Doğum İzni Kaç Gün?
Annelerin çocuklarıyla daha fazla vakit geçirebilmesini sağlayacak olan doğum izni doğumdan önce sekiz hafta, doğumdan sonra ise sekiz hafta olmak üzare toplam 16 hafta doğum izninden oluşmaktadır. Bu süreçte çalışma derdinden kurtulan anneler devletin yardımı ile rahata kavuşacak. Ayrıca doğum öncesinde çalışmak isteyen anneler doktor raporu alarak doğuma 3 hafta kalana kadar çalışma hayatlarını sürdürüp, çalıştıkları 3 ay süreyi doğum sonrasına aktarabilecekler. Sağlık durumunun çalışabilir durumda olduğunu belgelemeyen anneler bu haktan yararlanamayacaktır. Evlat edinen memurlar da doğum izni şartlarından yararlanabilecektir.
Erken doğum yapan anneler doğum öncesi kalan izin sürelerini doğum sonrası izinlerine eklenmektedir.

İkiz, üçüz.. Bekleyenlerin Doğum İzni
İkiz, üçüz.. bekleyen anne adayları doğum öncesi sekiz haftalık doğum izinlerine iki haftalık bir süre daha ekleniyor. Böylece çoğul gebeliklerde doğum öncesi izin 10 haftaya çıkarak toplam 18 hafta oluyor.

Süt İzni
Çalışan annelerin çocuklarını belirli saatlerde emzirmesi için doğum izin süresinin bitiminden itibaren ilk altı ay günde 3 saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Annenin bebeğini günde kaç kez ve hangi saatlerde emzireceğini belirlemesi kendi tercihine bırakılmıştır. Belirlenen izin süreleri günlük olarak kullanılması gerektiğinden birleştirilerek sonraki günlerde kullanılamamaktadır.

Doğum Sebebiyle İsteğe Bağlı Aylıksız İzin
Doğum yapan çalışan anne doğum sonrası izninin bitim tarihinden itibaren, eşi doğum yapan çalışan ise doğum tarihinden itibaren yirmidört aya kadar aylıksız izin alabilir.

Doğum Parası Ne Kadar?
Doğum parası hem devletin aileye hediyesi olmakla birlikte hem de çocuklarının ihtaçlarını karşılaması için verilen paradır. Çocuk sayısına göre belirlenen doğum parası toplamda üç kere olmak şartıyla 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. çocuk için ise 600 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar
Doğum parası alabilmek için öncelikle doğum sonrasında doktorunuzdan doğum raporu almanız gerekemektedir. Ardından Vatandaşlar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne giderek ya da Sosyal Yardım Hattı 144 veya 183 numaralı telefonları arayarak resmi kurumlara doğum parası için başvuru yapabilirsiniz. Ancak doğum parasını alabilmeniz için bazı prosedürler bulunmaktadır. Doğum izninizin başladığı tarihte sigortanınızın sonra ermiş olmaması ve o süre zarfında iş yerinde çalışmamış olduğunuza daire belgeleri bulundurmanız gerekiyor. Kısacası doksan gün kısa vadeli sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Eğer kamu da çalışıyorsanız iş yerinize başvuru yapabilirsiniz. Gurbetçi vatandaşlarımız doğum parası almak için ise İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri, Büyükelçilikler, Konsolosluklar’a başvurması gerekiyor.

Doğum Parası Sorgulama
Doğum parası için gerekli başvuruları yapan kadınlar SSK doğum parası sorgulama işlemlerini E-Devlet üzerinden ücretsiz bir şekilde yapabilecekler. Doğum parası sorgulama işleminizi nasıl yapacağınızı resimlerle adım adım anlattık.
Öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için şifrenizin bulunması gerekmektedir. Eğern E-Devlet şifreniz yok ise yakın çevrenizde bulunan Ptt şubelerine giderek 2 TL işlem ücreti ödemek koşulu ile şifrenizi alabilirsiniz.

Sisteme giriş yapmak için aşağıdaki butona tıklayın ve işlemlere başlayalım.

E-Devlet Giriş

dogum-parasi-sorgulama-2

Ptt aracılığı ile aldığınız şifrenizi 11 haneli TC kimlik numaranız ile birlikte E-Devlet sistemine doğru bir şekilde giriniz.

dogum-parasi-sorgulama-3

Bir sonraki aşamaya geçmek ve kimlik bilgilerinizi doğrulamak için E-Devlet sisteminde bulunan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

dogum-parasi-sorgulama

Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra SSK doğum parası sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

  Kategori:

Benzer İçerikte Makaleler

yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.