Çocukların Her İstediğini Yapmak Doğru Mudur?

Çocukların Her İstediğini Yapmak Doğru Mudur?
30 Aralık 16:41 2017 Makaleyi Yazdır

İdeal bir ebeveyn olabilmek için anne babalar ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmakla kalmayıp son dönemdeki sosyal medya etkisi ile birlikte adeta yarışır oldular. Ancak unutulmamalıdır ki başkalarına gösteriş olarak anne baba olmuyoruz çocuklarımızın bizlere ihtiyacı olduğu için oluyoruz. Bazı ebeveynler bu yarış doğrultusundan olsa gerek çocuklarının her istediklerini kabul edip yerine getirme gayreti içerisindedirler. Peki, gerçekten çocukların her istediğini yapmak doğru mudur? Pek çok kesim açısından değişken cevaplar alabileceğimiz bu sorunun cevabı elbette ki hayır olmalıdır. Neden mi? çocuğunuza istekleri konusunda bir sınır koymaysanız oda zamanla sizin gücünüzün aşacağı ve daha değerli eşyalar istemeye başlar ve üstelik kolaylıkla her istediğini elde ettikleri için hiçbir zaman bir eşyasının değerini bilmezken bu zamanla sevdikleri kişilerinde değerlerini bilmemelerine yönebilir.

 

Çocukların her istediğini yapmak doğru mudur?

-Elbette değildir peki, neden? Her ne kadar sizler ebeveyn olarak onlara iyilik yaptığınızı düşünseniz de bu ileri hayatlarında daha farklı yönlere doğru gitmelerini sağlayabilir. Örnek vermek gerekirse oyun çağındaki bir çocuğunuz oturmaya gittiğiniz bir evdeki çocuğun oyuncağını sırf beğendi diye yanlarına almalarına müsaade ederseniz bu alışkanlık zamanla çocuğunuzla büyüyerek izinsiz oyuncak almadan hırsızlığa kadar ilerleyebilmektedir. Çocukların gelişimi için sınırlar sakıncalı olarak düşünülse de yerinde uygulanan sınırlar onların geleceği için bazen gereklidir. Tabi buda demek olmuyor ki her seferinde de onlara hayır kelimesini kullanmalısınız, sadece aradaki dengeyi sağlamalı ve tabi ki her cevap ve hareketinizi orantılı olarak yerinde kullanmalısınız.

 

Anne baba olarak aslında üstlerimizde oldukça ağır yük olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, bu doğrudur ancak çocuklarınızın zamanla büyüyüp kendilerine yetebilecek ve başkalarına da faydaları dokunabilecek bir birey olduğunda yükünüzün hafiflediğini göreceksiniz. Çocukların her istediğini yapmak doğru mudur çelişkileri daima yetiştirme sürecinde karşınıza çıkacaktır, sizler böyle bir durumlar karşılaştığınız her anda öncelikli olarak kabul ettiğinizde yakın gelecekteki çocuğunuz üzerindeki etkilerini kısa bir değerlendirme ile hesaplayabilirsiniz. Sizden istekleri makul seviyelerde olabilir ama ileride zararlı ve bütçenizi aşabilecek istekleri olabilir, terazinizi oldukça hassas bir denge ile ayarlamanız gerekir. Özellikle çalışan ebeveynlerin sıkça yaptığı bu hata ile doğru olanı yaptıklarını düşünürler onlara ayıramadıkları vakitlerin telafisi gibi gözükse de tam olarak değildir. Çok istediği ve pahalı olan oyuncağı ona satın almaktansa onun için kaliteli ve birlikte zaman geçirmeniz çocuğunuzun gelişimini olumlu etkilerken ona sizden parçalar katacaktır.

 

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.