Çocuklarda Baba Figürü

Çocuklarda Baba Figürü
30 Aralık 17:09 2017 Makaleyi Yazdır

Çocuklarda baba figürü aslında sanılanın aksine erkek çocukların üzerinde yoğunlaşmaktan ziyade kız çocuklarına yönelik olmalıdır. Babasının oğlu, baban gibi güçlü ol tarzındaki benzetmeler yerine bir erkeğin ne kadar kibar ve cömert olabileceğini ya da neler yapabileceğini oğlunuz ile birlikte aslında kızınıza göstermelisiniz. Çocuklarınızın her birini aynı terbiye, özen ve disiplinle yetişmeniz gerekir, bebeklikten çocukluğa geçiş dönemlerinde anneye olan bağımlılığında azalması ile birlikte keşfetme dönemi başlar ki bir baba olarak sizlerde çocuğunuzun bu muhteşem zamanlarında yanında olmak istemez misiniz. Toplum olarak baba figürü çalışıp eve ekmek ve para getiren kişi olarak benimsenmişti yıllardır süregelen bu düzeni daha eğitimli babalarımız yavaş yavaş yıkma gayretindedir. Baba olarak sizler çocuğunuza sadece masraflarını karşılayan kişi olarak görünmezseniz oda sizi sadece gelir kaynağı gözüyle görmekten çıkar ve size saygı ile birlikte sevgisini de verir.

 

Ebeveynliğin en hassas noktalarından birisidir aslında çocuklarda baba figürü minicik fidanınız yeşerirken ona ne kadar sevgi verirseniz oda ileride sizin için aynı duyguları besler. Kız çocukları için babaları aslında çok başka ve ayrı bir yerdedir, babalar her çocuk için bir kahramandır ama kız çocukları için her sorununda sığınabileceği ve güvenebileceği bir liman olmalıdır. Çocuklarınızın bütün sorumluluğunu anne üzerine yüklemektense yapabileceğiniz işlerinde onlara yardımcı olun ya da en basiti onlarla oynayın. Bu size hiçbir şey kaybettirmez aksine sağlamaya çalıştığınız otoritenizi daha da saygı ile güçlendirmenizi sağlar. Çünkü çocuklar onlara verdiğiniz önem ve değerin farkına varır ve size olan bağlılıkları artar.

 

Evet, bir baba olarak sorumluluklarınız oldukça fazla ve göreviniz oldukça zor ancak size kimse kolay olacağını söylemedi zaten ancak çocuklarda baba figürü istenilen şekilde oluşturulmak isteniyorsa bazı fedakârlıkların olması da şarttır. Aile ile birlikte vakit geçirmek önemlidir ancak çocuklarınızla birlikte yalnız olarak vakit geçirmenizde önemlidir, mesela işten erken çıktığınız bir zamanda eşiniz yemeği hazırlarken çocuklarınızla ufak bir gezinti yapabilirsiniz. Böylece onları daha yakından tanıma fırsatı elde edersiniz ki bu sizin için büyük bir artı puandır. Anneler neden genel olarak çocuklarının bakışından, tavırlardan çocuklarının ne demek istediği ya da nasıl hissettiğini anlar çünkü yalnız olarak vakit geçirmesi ile birlikte çocuklarını çok iyi tanırlar. Dilerseniz bir baba olarak bu fırsat size de veriliyor yeter ki değerlendirmesini bilin, ileride çocuğunuzun size güvenerek bir arkadaş gibi sırlarını paylaşması ile birlikte size saygı duymasını da istiyorsanız lütfen onlara zaman ayırın.

 

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.