Chia Tohumu Faydaları Nedir? Nasıl Tüketilir?

Chia Tohumu Faydaları Nedir? Nasıl Tüketilir?
11 Haziran 16:13 2016 Makaleyi Yazdır

Maya dilince güç anlamına gelen Chia tohumu kökeni Aztekler’e dayanan Güney Meksika, Güney Amerika ve Guatemala’nın topraklarına özgü Salvia Hispanica isimli bitkiden elde edilen adaçayı tohumudur. İnsanlar tarafından M.Ö. 3500 yıllarda keşfedilmiş ve özellikle Aztekler’in nohut, fasulye gibi besin öğeleri arasındaydı. 1mm çapında oval bir yapıya sahip olan chia tohumu kahverengi, gri, siyak veya beyaz renklerden oluşur. Zengin Omega-3, vitamin, protein, antioksidan, magnezyum, sodyum, fosfor, potasyum, yağ ve lif kaynağı olarak günümüzde de salata, pankek, yoğurt, puding ve birçok yemek çeşidinin üzerinde kullanımı yaygınlaşmıştır. Zayıflama yöntemlerinize lezzet katar.

Diyetisyen ve beslenme uzmanları tarafından önerilen chia tohumunu yanlış kullanmak sağlığınızı tehdit eden sonuçlara neden olabilir. Su ile teması sonucunda tohum kendi ağırlığının 12 katına kadar çıkabilir ve yapışkan jel tabaka haline gelir. Bu sayede midede tokluk hissi yaratmaktadır. Tüketmeden bir süre önce suda bekletmek, tohumun midede şişmesini engelleyerek sağlığınız için daha doğrudur. Aşırı kullanımı yutkunma ve solunum problemleri yaşamanıza neden olabilir. Günde 25 gramdan fazla tüketmemelisiniz.

Chia Tohumu Bebeklere Verilir mi?
Posa içeriğinin fazla olması nedeniyle 2 yaş altındaki bebeklere verilmemelidir. Ancak bebeğinizin de bu besinden faydalanmasını istiyorsanız emziren annelerin yoğurtlarına bir miktar chia tohumu ekleyerek, anne sütüyle faydalarının bebeğe geçmesini sağlayabilirler.

Chia Tohumu Faydaları

 • En önemli özelliği su ile etkileşimi sonucu ağırlığının 12 katına çıkmasıyla yağ yakma metabolizmasını hızlandırır sizi uzun süre tok tutarak ve kilo vermenizi kolaylaştırır.
 • Besin değeri yüksek olmasına rağmen kalorisi çok azdır.
 • Ortalama düzeydeki bir tohumun %14′ü proteindir. Hayvansal ürünleri tüketemeyen yada laktoz hassasiyeti olan bir kişinin protein, magnezyum ve fosfor ihtiyaçlarını karşılayarak kemik gelişimini destekler. Yüksek protein değeri sayesinde gece yemek yeme alışkanlığınızı %60 oranında azaltabilir.
 • Magnezyum sayesinde adet sancısını, eklem ve kas ağrılarını azaltır.
 • %40 oranında lif’e sahip olması nedeniyle, en doğal lif kaynaklarından biridir. Lif sindirim enzimleri arasında bariyer oluşturarak, kan şekerinizi düzenler, kabızlığı giderir ve bağırsaktaki bakterileri sünger gibi temizleyerek sindirimi kolaylaştırır.
 • Yapılan araştırmalara göre kanser, diyabet ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiği söylense de, başka araştırmalarda hiç bir fark gözlemlenmediği ileri sürülmüştür.
 • Düzenli kullanılırsa zengin Omega-3, DHA, mineral ve antioksidan içeriği sayesinde vitamin desteğine ihtiyacınız kalmaz. Omega-3 sayesinde tatlı krizleriniz sona erer, enerji verir, yorgunluğu, halsizliği giderir, konsantrasyon ve zeka gelişimine fayda sağlar.
 • Kötü huylu kolesterolü, yüksek tansiyonu ve karaciğer enzimlerini düzenler.
 • Güçlü bir antioksidandır.
 • Bağışıklık sistemi için C vitamini sağlar.
 • Adet dönemin düzensizliklerini giderir.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • Fındığa benzer tadı sayesinde beslenme alışkanlıkları arasına kolayca girebilir.
 • Antioksidanlar sayesinde yaşlanmayı geciktirir, saç ve tırnakları güçlendirir, cilt kırışıklıklarını önler.
 • Kadınlarda doğurganlığı, erkeklerde ise sperm kalitesini arttırır.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?
chia-tohumu-avakadolu-icecek

 • Günlük 1-2 yemek kaşığından fazla tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Chia Tohumunun fındığı andıran bir tadı olması sayesinde öğütmeye ihtiyaç duymadan mısır gevreği, sebze-meyve, yoğurt, soslar, hamur işleri, lapalar, içecekler, salata ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Özellikle yoğurt üzerinde bekleyen chia tohumu, jel kıvamını aldığında harika bir lezzet ortaya çıkacaktır.
 • Su ile 1 tatlı kaşığı chia tohumunu karıştırıp üzerine isteğe bağlı 1 tatlı kaşığı limon ekleyerek jel kıvamına gelmesini yarım saat bekledikten sonra tüketebilirsiniz.
 • Yumurta yerine yada tatlılarda beyaz un yerine tohumu öğüterek kullanabilirsiniz.
 • Avokadoyu blenderdan geçirip süt, bal, chia tohumlarını karıştırarak lezzetli bir içecek olarak tüketebilirsiniz.

Chia Tohumu Kullanılarak Yapılan Omlet Tarifi Videosu

Chia Tohumu Nerede Satılır?
İnternet üzerinden satış yapan e-ticaret sitelerinden ve migros’dan 300gramı yaklaşık 20-30tl civarında satın alabilirsiniz. Ayrıca aktarlarda ve sağlık ürünleri satan dükkanlarda kalitesine göre fiyat etiketiyle satın alabilirsiniz.

  Kategori:
yorum yaz

1 Yorum

 1. Mert
  Aralık 06, 14:42 #1 Mert

  Günlük 48 gramın üzerinde kullanılması halinde yan etkisi olduğuna dair bir bilgi okumuştum bunun doğruluğu var mı acaba? Burada okuduktan ve soruma cevap aldıktan sonra büyük ihtimal bende bu chia tohumunu tüketimene başlayabilirim.

  Reply to this comment

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.