Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi Ne Zaman Olmalı?

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Dönemi Ne Zaman Olmalı?
30 Aralık 16:36 2017 Makaleyi Yazdır

Göz bebeğimiz yavrularımızın bebeklik dönemleri oldukça hassas ve özen gerektiren bir dönemdir, bebeğinizin huyunu öğrenmeye çalışırken zaruri ihtiyaçlarını da gidermek gerekir. Doktorların ve büyüklerimizin en büyük tavsiyesi olan 0 – 6 ay arası bebeklerde mutlaka ve mutlaka anne sütü verilmelidir. Ancak bazı durumlarda annenin sütü yetersiz kalabilir veya kesilebilir bu gibi durumlarda da bebeğinizin damak tadına göre mama takviyesine başlanması gerekir. Beslenme kısmı bu zamana kadar rahat ve kolay geçer ancak bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi bazen taze annelerimizi zorlayabilmektedir. Her şeyden önce doktorunuz ile veya sağlık kuruluşları ile iletişim halinde olarak bu döneme geçilmelidir. Uzmanların önerebileceği standart besinler ile birlikte bazı bebeklerin özel durumları veya çeşitli hastalıkları sebebi ile daha özel bir program izlenmesi gerekir. Böyle ayrıntılı bir tabloyu da sizlere ancak çocuk doktorunuz verebilir.

 

Bunun haricindeki bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi için önerilebilecek gıdalar ile birlikte kesinlikle verilmemesi gereken gıdalarda yer almaktadır;

 

– Öncelikli olarak belirli bir zamana kadar verilmemesi gereken veya risk grubunda olan gıdalardan bahsedelim,

 

  • Domates, çilek, yumurta gibi gıda çeşitlerinin bazıları alerjen grubunda yer alır ve eğer varsa bebeğinizdeki alerjik reaksiyonu tetikleyebilir bu sebeple ancak 9 – 12 arasında yavaşça deneyerek verilmesi daha uygundur.

 

  • Bal, pekmez ve inek sütü bu hayvansal gıdalarda bebeğinizin sindirim ve bağışıklı sistemin yeteri kadar güçlenmediğinden dolayı sakıncalıdır. 1 yaşına kadar pekmez ve inek sütü 2 yaşına kadar da bal yedirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

 

– Sırada bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi esnasında bebeğinize vermeniz tavsiye edilen gıdalar vardır,

 

  • İlk olarak çok katı olmayan gıdalara yönelmelisiniz, sebze çorbaları ve evde mayalanmış yoğurt ideal bir başlangıçtır. Ancak yoğurdu öncelikle az miktarlarda verin ve zamanla artırın ayrıca çorbalarınızda minimum düzeyde yemek yağı ve tuz kullanmaya gayret edin,

 

  • Çok katı gıdalar bebeğinizin bağırsak çalışma sistemine uygun olmaz ve bebeğinizi hasta edebilir ishal ya da kabızlığa bağlı olarak makat çatlamasına neden olabilir. Bebeğinizin dişleriyle ya da damağı ile ezebileceği püre ya da yumuşak olarak meyveler ile başlayabilirsiniz,

 

  • Çorbalar ile birlikte hafif tatlı olacak şekilde muhallebiler hazırlayabilirsiniz, içine taneli besin takviyesi yapmamanız önerilir, • Meyve suyu, meyve ve sebze püreleri hem vitamin bakımından zengindir, hem çiğnenip yutulması hem de hazmedilmesi kolay meyve ve sebzeleri seçerseniz daha rahat bir beslenme saati yaşayabilirsiniz.
  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.