Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji Belirtileri

Bebeklerde ve Çocuklarda Alerji Belirtileri
10 Haziran 16:26 2016 Makaleyi Yazdır

Alerji, normalde zararlı olmayan bir maddeyi bağışıklık sistemimizin zararlı olarak görmesi sonucu dışarıya atmaya çalışmasıyla ortaya çıkar. Bağışıklık sistemimizin bu tepkisi bazen rahatsız edici bazen de tehlikeli olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda her yıl artış gösteren alerjiler, her dört kişiden birinde görüşmektedir. Antibiyotik verilerek mikroplarla karşılaşmayan çocuklar alerjik hastalıklara daha yatkındırlar. Çocuklarda alerji görülmesinin en büyük etkeni ise, anne ve babadan birinde alerjik hastalık olması görülmesidir. Hem anne hem de babada alerjik hastalık olması çocuğunda alerjik hasta olma riskini %70‘e kadar çıkartır. Alerjik hastalık anne yada babadan birinde görülürse bu risk %30‘a kadar düşmektedir. Çocuklarınızda alerji belirtileri varsa “çocuk alerji uzmanlarına” gidip alerji seviyesini belirlemeniz gerekmektedir.

Alerjiye Neden Olan Maddeler (Alerjenler)
Çoğu insan için zararsız olan alerjenler alerjik bünyeli kişilerde hastalıklara neden olabilir.

alerjenler-alerjiye-neden-olan-maddeler

 • Annenin hamilelik ve emzirme döneminde zararlı maddeler (sigara, alkol, çeşitli ilaçlar) kullanması.
 • Emzirme döneminde anne sütü için yeterli besinler tüketilmemesi ve anne sütünün yetersiz kaldığını düşünerek ek besinlere bebeğin ilk 6 ayını tamamlamadan geçilmesi.
 • Evde duvardan duvara halı olması, yetersiz havalandırma kısacası tozlu ve kirli ev ortamı.
 • Evcil Hayvanlar, rutubet, yünlü ve tüylü her türlü peluş eşyalar, gıdalar, polenler, hava-çevre kirliliği, kimyasallar, ilaçlar, küf sporları, tıbbi malzemeler ve böcek sokmaları alerjiye neden olan maddelerdendir.

Gıda Alerjilerine Neden Olabilecek Yiyecekler

 • Yumurta
 • İnek sütü ve ürünleri (tereyağı, yoğurt, peynir, krema)
 • Kuruyemişler (fındık, ceviz, badem, yerfıstığı, şamfıstığı, kestane)
 • Kabuklu deniz ürünleri ve Balık (ton balığı, sardalye, uskumru, morina balığı, midye, yengeç, karides, kalamar, istiridye, salyangoz, ıstakoz)
 • Baharatlar (hardal, tarçın, zencefil, adaçayı, kereviz tohumu, hindistancevizi, kırmızıbiber, karabiber, vanilya, haşhaş tohumu)
 • Meyve ve Sebzeler (domates, portakal, çilek, kivi, ananas, kabak, havuç, patates)
 • Tahıllar (makarna, mısır, bulgur, nişasta, kuskus, glüten ve buğdayın aşırı tüketilmesi)
 • Çikolata-Kakao
 • Et ve Tavuk

Alerji Belirtileri
Alerjik hastalıklar genellikle besin alerjilerinin başlamasıyla bebeklik yaşlarında başlar. Buna en iyi örnek inek sütü alerjisidir. 2-7 yaşlarda en sık bronş alerjilerine, 7-8 yaşlardan itibaren ise burun alerjisine neden olur. Bu hastalıklar birbirini takiben oluşmaya devam edebilmektedir. Her alerji türünün belirtisi farklı olsada genel olarak hapşırma, burun akıntısı, öksürün, kaşıntı, sık nefes alma, kızarıklık, döküntü ve astım gibi pek çok şekilde görülebilmektedir. Çoğu zaman ölümcül tehlikesi olmayan alerjiler, yaşamı tehdit eden solunum durması gibi şiddetli tepkilerde gösterebilmektedir.

1- Nazal (Burunla İlgili) Alerjiler
Burun içini kaplayan mukozanın iltihap kapmasıyla oluşan alerjik rinit, özellikle alerjik hastalığa yatkın kişilerde görülür. Ömür boyu sürer ve sebep olan tozlu çevre, evcil hayvanlar ve sigara dumanı gibi alerjenlerden uzak durulmadığı sürece devam eder. Burun akıntısı, burun kaşınması, burun tıkanıklığı, hapşırma ve gözde sulanma yada kaşınma nazal alerji belirtilerindendir.

2- Besin Alerjileri
cocuklarda-alerji

Tüketilen hayvan ürünleri, yumurta, süt, fıstık, buğday, soya, ceviz, balık ve kabuklu deniz ürünleri gibi besinler haricinde, emziren annelerin emzirme dönemlerinde yedikleri gıdaların anne sütüne geçmesinden kaynaklanır. Tüketilen zararlı gıdalar anne sütüyle beraber bebeğe geçer ve alerjik reaksiyona sebep olur. Bu durumda anne sütü hemen kesilmeli ve doktora başvurularak annenin tüketip tüketmemesi gerektiği besinleri tespit etmesi gerekir. Belirtileri burun tıkanması, kızarıklık, egzama, yüzde yada midede şişme, gaz, kusma, ishal, kurdeşen ve kabızlıktır.

3- Çevresel Alerjiler
En yaygın nedeni arı sokmasıdır. Çevrede var olan her türlü madde, hava ile solunan ev tozu, böcek ısırığı, akut, küf mantarı, hayvan alerjisi, polenler, kimyasallar alerjik reaksiyona sebep olabilir. Kızarıklıklar, isilik, kurdeşen, hızlı kalp atışları, nefes darlığı, baş dönmesi, ishal, bulantı, dil ve ağız olmak üzere belli bölgelerde şişmeler belirtileridir.

4- Anafilaksi
Kişinin daha önce karşılaştığı alerjenle tekrar karşılaşması sonucu şiddetli reaksiyon göstermesidir. Hayati risk taşıyan anafilaksi hekimin tanı ve tedavide ağır kalması yada ne yapabileceğini bilememesi, durumun ölümle sonuçlanmasına engel olamayabilir. Deri altı alerjik rahatsızlıktır. Bilinç kaybı, solunum güçlükleri, bayılma, yüzde, boğazda, dilde şişme belirtileri bulunmaktadır.

5- Evcil Hayvan Alerjileri
kopek-ve-bebek

Halk arasında hayvanların tüy ve kürklerinin dökülmesiyle ortaya çıktığı bilinmektedir. Ancak bilinenin aksine tüy ve kürkler zararsızdır. Fakat hayvanların kendilerini temizlemek için yalanması küf, akar, polen gibi alerjenleri salyanın tüye geçmesiyle birlikte taşıyabilir. Bağışıklık sisteminin hayvanların deri döküntüsüne ve salyasına karşı geliştirdiği immün reaksiyondur. Deri döküntüleri solunduğunda yada salya ile temas olduğunda çok sayıda alerjik maddeler semptomlara neden olur. Çoğunlukla kedi, köpek, hamster ve kobay gibi hayvanlar neden olabilir. Zaman içerisinde bebeklerde ve çocuklarda evcil hayvan alerjileri gelişebilir. Çocuğunuz 6 yaşına gelmeden önce evcil hayvan edinmemeniz bu alerjinin bir nevi önüne geçmeniz anlamına gelmektedir. Berrak renkte burun akıntısı, gözlerde kızarma-sulanma, sık sık öksürük-hapşırık, ciltte kaşıntı-döküktü, hışıltı, burun ve hava yollarının şişmesiyle solunum zorlukları belirtileri arasındadır. Evdeki hayvanı yada çocuğu evden uzaklaştırmanız alerjenler ortamda kalabildiği gibi elbiselerle de taşınabildiğinden semptomların devam etmesine neden olabilir. Bu durumda acilen doktorunuza başvurmanız ve gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

6- Mevsimsel Alerjiler
Polenlerin yayılmasıyla birlikte bahar aylarında görülmektedir. Bağışıklık sisteminin polenlerden korunmak için antikor üretimini arttırmasıyla başlar. Kış aylarında ise soğuk havanın etkisiyle artan küf sporları alerjilere neden olur. Belirtileri öksürme, hapşırma, burun akıntısı, ciltte, gözlerde kaşıntı yada sulanmadır.

Alerjisi Olan Çocuğu Okulda Nasıl Korumalı?
Öncelikle ailenin bilinçli ve tedbirli yaklaşarak, ilgili personelleri bilgilendirmesi gerekmektedir. Özel bir yazı hazırlayarak alerji belirtileri, neler yapılması gerektiği ve ilaç kullanımı hakkında bilgilendirme metnini çalışanlara verebilirsiniz. Okul menüsünü takip ederek çocuğunuzu alerjiye sebep olabilecek yiyeceklerden uzak tutun. Çocuğunuzun başkalarının yemeğini paylaşmayacağından emin olarak ilaçların ulaşabilir bir yerde olduğundan emin olun.

  Kategori:
yorum yaz

1 Yorum

 1. Mert
  Aralık 06, 14:40 #1 Mert

  Havalar sonrası alerji en sık karşılaştırdığımız sorunlardan biri. Yakın zamanda çevremde çok insanda görülmeye başlandı bu durum. Alerji başka bireyden diğerine geçebiliyor mu?

  Reply to this comment

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.