B12 Vitamini Nedir?

B12 Vitamini Nedir?
30 Aralık 16:58 2017 Makaleyi Yazdır

B12 vitamini yalnızca hayvansal gıdalardan elde edilen ve suda çözülen bir vitamin çeşididir. Bu vitaminin molekülünde yer alan kobalt maddesi sebebiyle kobalamin olarak da adlandırılır. Meyveler, sebzeler, tahıllar ve baklagiller gibi besinlerde B12 vitamini bulunmaz. Bundan dolayı hayvansal gıdalar tüketmeyenlerde veya az tüketenlerde B12 vitamin eksikliği çok sık görülür. Bu kişiler besinler vasıtası ile B12 vitamini alamadıklarından bu eksikliği haricen alarak tamamlamak zorundadırlar. Vegan yolla beslenmeyi tercih edenler vücutları için gerekli olan B12 vitaminini alamadıkları için beden sağlığı açısından vazgeçilmez olan bu vitamini ayrıca almak durumundadırlar. Aksi halde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaları kaçınılmaz olur.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Hayvansal gıdaların hepsinde B12 bulunur. Bu yönüyle aslında hayvansal bir vitamindir. Bunun için kırmızı et, balık, tavuk, sakatat, yumurta, yoğurt, tereyağı, ve peynir gibi hayvansal kaynaklı besinlerin düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Elbette ki her hayvansal ürün B12 bakımından aynı değerde değildir. Sadece kırmızı et, sadece balık ya da tavuk tüketmek tercih edilmesi gereken bir beslenme şekli değildir. Yukarıda belirtilen besin ürünlerinin tamamı ya da en azından iki ya da üçü haftalık beslenme zincirine dahil edilmelidir. Bir gün kırmızı et yenmiş ise ertesi gün balık ya da tavuk tüketmek en ideal olanıdır. Kahvaltılarda ise mutlaka 1 dilim peynir ve en azından iki günde bir 1 adet yumurta tüketmek gerekir. Hem B12 açısından ve hem de kemik sağlığı ve bağırsak sağlığı açısından günde 1 kase yoğurt tüketmeyi de ihmal etmemek gerekir. Yoğurt doktorların mutlaka yenmesi gerektiğini ısrarla vurguladığı besinler arasındadır.

B12 Eksikliği Hangi Sorunlara Yol Açar Ve Belirtileri Nedir?

Hayvansal besinlerin tüketilmesi durumunda bile B12 eksikliği görülebilmektedir. Bunun farklı sebepleri olabilir. Kullanılmakta olan bazı ilaçlar, mide ameliyatları, alkol kullanımı, çölyak rahatsızlığı, pernisyöz anemi ve atrofit gastrit bu sebeplerin başta gelenleri arasındadır. Bu rahatsızlıklar vücudun B12 vitaminin emilmesini zorlaştırır ve böylece zamanla B12 vitaminin eksikliği oluşur.

  • Bu vitamin kan yapımı ve sinir sistemi sağlığı açısından en önemli vitaminlerden birisidir ve belki de ilk sırada olanıdır. İşte, bu sebeple B12 eksikliği kansızlığa yol açar ve aynı zamanda sinir sisteminde zayıflama olarak belirti verir.
  • Oluşan kansızlık sonucunda vücuda yeteri oranda oksijen dağıtılamaz ve kişide sürekli halsizlik ve yorgunluk şikayetleri meydana gelir. Oksijen yeterli oranda taşınamadığı için ciğer ve kalp oluşan bu eksikliği giderebilmek adına daha fazla çalışmak zorunda kalır. Sonucunda sıkça nefes nefese kalma durumu yaşanır ve çarpıntı vakaları oluşur.
  • Ciltte oluşan soluk ve donuk renk meydana gelen kansızlığın en tipik ve belirgin şeklidir.
  • Kilo alamama durumu ve kilo kaybı da en belirgin kansızlık belirtisidir ve bu B12 eksikliğinin göstergesidir.
  • Beyin ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına etkisi olan B12 vitaminin yetersiz olduğu durumlarda hafızada ve algılamada güçlükler meydana gelir. Dalgınlık hali sık sık yaşanan bir durumdur.
  • Kulaklarda çınlama, görme bozuklukları, depresyon hali ve sürekli bir gerginlik durumu bu eksikliğin yol açtığı diğer olumsuzluklardır.
  • Dil üzerinde bulunan pütürlerin yok olması ve dilin şişmesi, bacak ve kollarda sürekli oluşan karıncalanma ve uyuşma gene B12 eksikliğinin habercisi olabilir.
  • B12 vitamininden uzun süre boyunca vücudu mahrum bırakmak kalıcı sorunlara yol açar ve özellikle beyinde ciddi problemler oluşturur. Bunama bu sorunların en başında gelenidir.
  • Çok uzun süre B12 vitamini eksikliği yaşanırsa beyin küçülmesi meydana gelir.

B12 Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eksikliğin şiddeti ve oranına göre doktor bir tedavi programı uygular. Eğer düşük düzeyde bir eksiklik söz konusu ise uygulanacak bir beslenme programı sayesinde bu eksiklik giderilmeye çalışılır ve çok büyük oranda da giderilir. Bunun için B12 vitamini içeren gıdaların tüketilmesi yönünde bir program uygulanır.

Vejetaryen ya da vegan beslenme yöntemini seçen kişiler de bu programa uymak durumundadırlar. Dışarıdan alınacak B12 vitamin kapsülleri eksikliğin giderilmesinde yeterli olamayabilir.

Eğer daha ciddi bir eksiklik yaşanıyor ise B12 içerikli ilaçların alınması gerekmektedir. Gerek beslenme yolu ve gerekse B12 ilaçlarının alınmasıyla birlikte kısa süre zarfında B12 eksikliği giderilir. Ancak hiç et tüketmeyen ve hatta hayvansal gıdaların hiçbirini yemeyen insanlarda B12 eksikliği sık sık görülen bir durum olduğundan bu insanlar eğer tercihlerinde ısrarcı olmaya devam edecek olurlarsa hayatlarının sonuna kadar haricen B12 içerikli ilaçları kullanmak durumunda kalırlar ve zorundadırlar.

Vejetaryen ve vegan beslenmeyi tercih eden kişilerde sürekli bir göz altı morluğu, ciltte meydana gelen mat, sönük ve donuk ten rengi durumu söz konusudur.

Eğer sindirim sistemi kaynaklı bir B12 eksikliği yaşanıyor ise alınan ilaçlar ve beslenme şekli bir sonuç vermeyecektir. Ortada bir problem söz konusu olduğundan vitamin emilimi vücut tarafından yapılamayacak ve alınan ilaç etkisiz kalacaktır. Ayrıca gıdalardaki B12 vitamini de emilemeyecektir. Bu yönde rahatsızlığı olan kişiler B12 vitamini içeriğine sahip iğne sayesinde oluşan eksikliklerini giderirler ve ayrıca sindirim sistemindeki bu sorunun giderilmesi için tedaviye yönlendirilirler.

Tüm bu bilgilerin ışığında beslenme öğelerimize hayvansal ürünlerin mutlaka dahil edilmesi gerektiği çok açık olarak ortadadır ve mutlaka tüketilmesi gerekir.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.