Anne Sütü Nasıl Saklanır?

by admin | 18 Haziran 2016 19:18

Bebeğiniz gelişimi için ilk 6 ay, anne sütünün bir damlası dahi büyük önem taşıyan temel besin kaynağıdır. Anne sütü bebeği pek çok hastalığa karşı korur ve bağışıklık kazandırır. Tüm uzmanların verdiği bu tavsiyeye uymaya çalışan annelerin bebeklerini anne sütünden mahrum bırakmamak için sütlerini sağması gerekebilir. Memenizde çıkan yaraların iyileşme sürecinde, bebeğin emme gücü yetersiz olduğunda, dinlenmek için, çalışmaya başlayacak anneler veya çalışan anneler işe gitmeden önce sütlerini sağarak bebekleri için sütlerini biriktirebilirler. Ancak anne sütünün doğru saklanması için ayrıntıları bilmek bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Bazı araştırmacılara göre anne sütü ne kadar uzun süre bekletilirse, içindeki C vitamininde eksilme oranı da o kadar yükselir. 2 günden fazla buzdolabında bekleyen anne sütünde bakteri öldürücü özelliğinin azaldığı, uzun süre buzdolabında dondurulanın da süt lipitleri kalitesinin düştüğü gözlemlenmiştir. Anne sütünün rengi yediğiniz besinlere göre değişebilir. Bu yüzden saklama kaplarınızda ufak renk değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Anne Sütü Saklama Koşulları

Anne Sütü Saklama Süreleri
anne-sutu-dolapta

Sütün içerisindeki protein bileşenlerinin bozulmaması için sütün tazeliği çok önemlidir. Sütün bebeğe verilmesi için beklenen her dakika proteinlerin ölmesine neden olur. Yanlış koşullarda (dolap kapağı, ani ısı değişimi gibi) ve uzun süreler bekletilen anne sütü bebeğinizin zehirlenmesine sebep olabilir. Aşağıdaki veriler taze sağılmış anne sütüne göre belirlenmiştir.

Oda Sıcaklığında: 1 saatten fazla tutmamanızı tavsiye ediyoruz. Sağlık bakanlığına göre bu süre 18-26 derece sıcaklıkta 3 saat olarak 5258 yazı ile belirlenmiştir.

Buzdolabında: 4 derecenin altında arka ve orta bölümde bulunan anne sütü 3 gün saklanabilir.

Dondurucuda: 18 derecenin altında dondurulan anne sütü 3 ay saklanabilir.

Anne Sütü Nasıl Isıtılır?
Anne sütü hiç bir şekilde ateş üzerine koyulmamalıdır. Dondurduğunuz sütü bir gece önceden buzdolabının altına koyarak soğuk ortamda uzun sürede eritebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise buzdolabından çıkardığınız sütü ılık su dolu kabın içerisine koyarak kısa bir sürede ısıtabilirsiniz. Oda sıcaklığında sütü ısıtmanız bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Isıtma aşamasından sonra anne sütünün kaymağı kabın üstünde birikecektir. Hafifçe çalkalayarak kaymağın sütün içinde dağılmasını sağlayın. Kabı kuvvetli çalkalamayın ve herhangi bir cisimle karıştırmayın.

Source URL: http://www.ebeveynolmak.com/anne-sutu-nasil-saklanir