Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Anne Sütü Nasıl Saklanır?
18 Haziran 19:18 2016 Makaleyi Yazdır

Bebeğiniz gelişimi için ilk 6 ay, anne sütünün bir damlası dahi büyük önem taşıyan temel besin kaynağıdır. Anne sütü bebeği pek çok hastalığa karşı korur ve bağışıklık kazandırır. Tüm uzmanların verdiği bu tavsiyeye uymaya çalışan annelerin bebeklerini anne sütünden mahrum bırakmamak için sütlerini sağması gerekebilir. Memenizde çıkan yaraların iyileşme sürecinde, bebeğin emme gücü yetersiz olduğunda, dinlenmek için, çalışmaya başlayacak anneler veya çalışan anneler işe gitmeden önce sütlerini sağarak bebekleri için sütlerini biriktirebilirler. Ancak anne sütünün doğru saklanması için ayrıntıları bilmek bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Bazı araştırmacılara göre anne sütü ne kadar uzun süre bekletilirse, içindeki C vitamininde eksilme oranı da o kadar yükselir. 2 günden fazla buzdolabında bekleyen anne sütünde bakteri öldürücü özelliğinin azaldığı, uzun süre buzdolabında dondurulanın da süt lipitleri kalitesinin düştüğü gözlemlenmiştir. Anne sütünün rengi yediğiniz besinlere göre değişebilir. Bu yüzden saklama kaplarınızda ufak renk değişimleri gözlemleyebilirsiniz.

Anne Sütü Saklama Koşulları

  • Anne sütünü saklamak için cam şişeler en sağlıklı seçeneklerdendir. Biberon, sert plastik ve anne sütü saklama poşetlerini de alternatif olarak kullanabilirsiniz. Plastik kapları kaliteli ürünlerden seçerek BPA, PVC veya toksik maddeler içermediğine dikkat edin. Kullanmadan önce kabın hijyenik olduğundan emin olun. Gerekirse bulaşık makinasından çıkınca tekrar kaynatarak steril olmasını sağlayın.
  • Sütü oda koşullarında saklamak istiyorsanız, süt kabının etrafını ıslak bezle sarın yada etrafına buz parçaları koyarak soğuk kalmasını sağlayın. En fazla 1 saat oda sıcaklığında sütü saklayabilirsiniz. Daha fazla bekletmeniz bebeğin zehirlenmesine sebep olabilir.
  • Özel poşet kullanıyorsanız, poşetin içerisine elinizi temas ettirmeden sütünüzü doldurun. İçerisindeki havayı alarak ağzını sıkıca kapattığınızdan emin olun. Poşetler uzun süre saklama için tavsiye edilmez. Çünkü cam veya sert plastiğe nazaran daha çabuk mikrop kaparlar. Ayrıca sütün genleşmesiyle birlikte bazı maddeler poşetin yumuşak yüzeyine yapışabilir ve bebeğiniz anne sütünden gelen gerekli besinleri tüketemeyebilir.
  • Saklama kabınızın üstüne sütün sağılma tarihini ve saatini suya dayanıklı etiket üzerine yazmayı asla ihmal etmeyin. Anne vücudu bebeğin ihtiyacına göre süt üretmektedir. Sütünüz daha yoğun yada daha akışkan olabilir. Bunun sebebi sabah sağdığınız süt bebeğiniz için daha çabuk sindirilebilir. Akşam sağdığınız süt ise bebeğinizi tok tutması için daha yoğundur. Bu sebeple sağma saatiniz sabah ise bebeğinizi gündüz saatlerinde, akşam ise yatma saatlerinde beslemelisiniz.
  • Anne sütü donduğu zaman genleşir ve artar bu yüzden süt kabını tamamen doldurmayın. Süt ila kapağın arasında en az bir parmak boşluk olmasına dikkat edin.
  • Kaplarınızın kapasitesi 120 gramdan fazla olmamasına dikkat edin. Bebeğinize biriktirdiğiniz sütlerden birini verdiğinizde, eğer bebeğiniz kap içerisindeki sütü bitiremezse tekrar dolaba koymayın. Kabınız ne kadar küçük ve bebeğiniz tüketebileceği öğün miktarında olursa israf olan anne sütü de o kadar az olur.
  • Dolaptan çıkardığınız anne sütünü tekrar dolaba kesinlikle koymayın ve farklı saatlerde sağdığınız sütleri birleştirmeyin.
  • Sütünüzü 1 haftadan fazla dolapta bekletmemeye, mümkün olduğunca bebeğinize taze süt içirmeye çalışın.
  • Eski tarihli sütleri önce kullanmaya dikkat ederek, sütleri dondurucunuzun arka bölümünün ortasına yerleştirin. Uygun yerleştirilmeyen yada dolap kapağına koyulan sütler ani ısı değişimine uğrayacak sütün bir kısmı çözülecektir. Tekrar donan yada dolapta yarım saat bekleyip ılıştırılarak bebeğe verilen süt sağlıklı değildir. Elektrik kesintisi yada dondurucuda oluşabilecek arıza nedeniyle eğer çok ihtiyacınız yoksa 1 haftalık süt stoğundan fazla süt biriktirmeyin.

Anne Sütü Saklama Süreleri
anne-sutu-dolapta

Sütün içerisindeki protein bileşenlerinin bozulmaması için sütün tazeliği çok önemlidir. Sütün bebeğe verilmesi için beklenen her dakika proteinlerin ölmesine neden olur. Yanlış koşullarda (dolap kapağı, ani ısı değişimi gibi) ve uzun süreler bekletilen anne sütü bebeğinizin zehirlenmesine sebep olabilir. Aşağıdaki veriler taze sağılmış anne sütüne göre belirlenmiştir.

Oda Sıcaklığında: 1 saatten fazla tutmamanızı tavsiye ediyoruz. Sağlık bakanlığına göre bu süre 18-26 derece sıcaklıkta 3 saat olarak 5258 yazı ile belirlenmiştir.

Buzdolabında: 4 derecenin altında arka ve orta bölümde bulunan anne sütü 3 gün saklanabilir.

Dondurucuda: 18 derecenin altında dondurulan anne sütü 3 ay saklanabilir.

Anne Sütü Nasıl Isıtılır?
Anne sütü hiç bir şekilde ateş üzerine koyulmamalıdır. Dondurduğunuz sütü bir gece önceden buzdolabının altına koyarak soğuk ortamda uzun sürede eritebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise buzdolabından çıkardığınız sütü ılık su dolu kabın içerisine koyarak kısa bir sürede ısıtabilirsiniz. Oda sıcaklığında sütü ısıtmanız bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Isıtma aşamasından sonra anne sütünün kaymağı kabın üstünde birikecektir. Hafifçe çalkalayarak kaymağın sütün içinde dağılmasını sağlayın. Kabı kuvvetli çalkalamayın ve herhangi bir cisimle karıştırmayın.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.