Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet Gecikmesi Nedenleri
15 Haziran 02:04 2016 Makaleyi Yazdır

Halk arasında ay başı olarak bilinen adetin diğer adı regl ve menstrüasyon’dur. Doğurganlığın her ay gösterdiği fizyolojik bir ritüel olan adet, olgunlaşan ve döllenmeye hazır yumurtaların kanamayla birlikte dışarı atılmasını sağlar. Bu kanamalar her kadında kişiden kişiye farklılık göstererek ergenlik çağından itibaren başlar ve her ayın belli bir dönemimde gerçekleşir.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur?
Normal adet aralığı ortalama 28 günde bir veya 21 ila 35 gün arasında gerçekleşir. Adet kanaması 2-7 gün arasında sürmekte ve ortalama 20-60 mililitre kanama olmaktadır.

Adet gecikmesi için adet aralığı 21 günden kısa ve ya 35 günden fazla zaman almalı, 7 günden uzun sürerek 80 mililitreden fazla kan kaybı olması gerekmektedir. Sebeplerinin hekiminiz tarafından araştırılması gerekmektedir.

35 günden uzun sürede görülen adetler “oligomenore“, 15-16 yaşına kadar adet görmemeprimer amenore” yada normal adet dönemi birden bire değişerek en az 5-6 ay adet görmeme “ikincil amenore” olarak adlandırılır. Belli dönemler haricinde bu bulgular normal kabul edilmez. Ergenlik öncesi, gebelik, emzirme ve menopoz dönemlerinde adet olmamak “fizyolojik amenore” olarak adlandırılarak normaldir.

Her ay gününün gelmesini bekleyerek sizi sıkıntıya sokan, günü geldiğinde de kimi zaman nur topu gibi bir bebek için romantikleşmeye, kimi zaman diyet bozmanıza, kimi zamanda hormonlarınızı deliye döndürdükten sonra her şeyin yolunda olduğunu anlamanıza yardımcı olan adet kanamasının gecikmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bunların en başında hamile kalmış olma ihtimalinizdir.

11 Maddede Adet Gecikmesi Nedenleri Hamilelik
hamilelik-testi

Adet gecikmesinin en belirgin nedenlerinden biri hamileliktir. Eczanelerden alabileceğiniz hamilelik testi ile evde kolaylıkla hamile olup olmadığınızı test edebilirsiniz. Sonucun negatif çıkması durumunda doktorunuza başvurarak muayene olmanız daha net bir sonuç elde etmenizi sağlar. Hamile değilseniz doktorunuz gecikmeye neden olan rahatsızlığı yada hastalığı tespit edebilir ve ilaç verebilir.

Dönemi Yanlış Hesaplamak
Adet döngüsünün 28 gün olduğu bilinmektedir. Ancak bu döngü kadından kadına farklılıklar göstererek 21 ila 35 gün arasında gerçekleşebilir. Bu nedenle adetinizin geciktiğini düşünebilir ve paniğe kapılabilirsiniz. Yumurtlama tarihinizi biliyorsanız, yumurtladığınız günden iki hafta sonrasında adetinizin gelmesini bir süre beklemelisiniz. Daha detaylı bilgi için yumurtlama dönemi hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

Stres ve Gerginlik
stres-ve-gerginlik

GnRH hormonu, cinsiyet hormonlarının salınımında uyarıcı etkiye sahiptir. Aşırı streslendiğinizde GnRH hormonu hamilelik için uygun bir zaman olmadığını hissederek hormon salınımını azaltır. Yumurtlama geciktiğinde yada olmadığında adet döneminizde de değişiklikler yaşanacaktır. Kendinizi iyi hissetmeniz yada şuanda mutlu olmanız bu durumu değiştirmez. Sevdiğiniz kişiden ayrılmak, bir yakının vefatı, taşınmak, okul, iş ve evlilikte çıkan sorunları yada gerginlikleri unutmaya rahat ve sakim yaşamaya çalışmak stres faktöründen doğan adet gecikmesinin düzene girmesini sağlayacaktır. Unutmayın ki bir çok hastalık stresten beslenmektedir. Gerekirse psikolojik yardım almaktan asla çekinmeyin.

Hastalıklar ve İlaçlar
Diyabet, çölyap gibi kronik hastalık veya mevsim değişiklikleri nedeniyle oluşabilecek grip gibi aniden, kısa süreli, yada uzun süreli oluşabilecek hastalıklar adetinizin gecikmesine sebep olabilir. Hastalığınız iyileşme sürecine girdiğinde adet düzeninizde yeniden eski düzenine girecektir.

ilaclar

Düzenli yada ilk defa yeni bir ilaç kullanmaya başlamanız ve ilaç dozunuzda değişiklik yapmanız yan etkilere sebep olarak hormonsal düzeninizde değişikliklere sebep olabilir. Bir çok ilaç adet gecikmesine sebep olabilir. Bunlar arasında en bilindik ilaçlar doğum kontrol hapları, antipsikotikler, antidepresanlar, kortikosteroidler, tansiyon, alerji ve kemoterapi ilaçlarıdır. Doktorunuza başvurarak adet gecikmesinin neden olduğu ilaçları belirlemeniz ve doktorunuzun tavsiye ettiği düzende kullanmanız gerekmektedir.

Aşırı Spor Yapmak, Kilolu yada Zayıf Olmak
Aşırı kilolu yada obez olmak hormon düzenini bozarak adet gecikmesine neden olduğu gibi infertilite (kısırlık) hastalığının da nedenleri arasındadır. Sağlıklı bir şekilde ideal kiloya inmek adet kanamanızdaki düzensizliklerin sona ermesini sağlayacaktır. Ayrıca zayıflamak için yeterince iyi beslenmemek, diyet hapı kullanmak ve hızlı kilo kayıpları yaşamak adet gecikmesine neden olur. Özellikle aşırı spor, antrenman, egzersiz yapan veya vücut kitle indeksi 18‘in altında olan kadınlarda bu sorun daha sık görülmektedir.

Perimenopoz
menopoz

Perimenopoz, menopoza kadar 2 ila 8 yılı kapsayan geçiş dönemidir. 40’lı yaşlarda, bazen de 30’lu yaşların ortasında başlayan bu dönem doğurganlığın sona erdiğini gösteren yaşlanmanın doğal bir parçasıdır. Bu dönemde adet düzensizlikleri başlar ve kanamaların dönemleri uzayabilir, kısalabilir veya kanama olmayabilir. Doğum kontrol haplarına devam etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu dönemde hala doğurganlığınız devam etmektedir.

Menopoz
Yumurtlama döneminizin bittiği anlamına gelen menopoz döneminde artık adet görmezsiniz. Perimenopoz döneminden sonra genellikle 40’lı yaşlarda son adet görülür. Son adetiniz normal döneminde gerçekleşmeyip gecikebilir. 1 yıl adet görülmemesinden sonra doktorunuz menopoz tanısı koyabilir.

Tiroid Sorunları
tiroid

Tiroid bezinin aşırı yada az çalışması vücutta sorunlar yaşanmasına neden olur. Pek çok sistemle etkileşim halinde olan tiroid bezi metabolizmanızı bozabilir, uyku, kilo, kolesterol, kas problemlerine neden olabilir ve hormon seviyesini etkileyerek adetin gecikmesine neden olabilir. Doktorunuz ilaç ile tiroid sorununuzu tedavi ederek problemlerinizi giderebilir.

Yaşamınızdaki Olası Değişiklikler
Biyolojik vücut saatinizi etkileyebilecek olası durumlar, alışkanlıklarınızın haricinde rutin değişiklikler, iş yerinde fazla zaman geçirmeniz, uyku düzeninizin değişmesi, seyahatler ve bir çok alışılagelmiş aktivitelerinizdeki ani değişiklikler hormon seviyelerinizi değiştirerek adet gecikmesine neden olabilir.

Yaş Kriteri
ilk-defa-adet-olmak

Adet görmeye yeni başlayan genç kızların adetlerinin gecikmesi normal olarak görülmektedir. İlerleyen yıllarda geciken kanamalar ve adet ağrıları azalmaya başlayacaktır. 15-16 yaşına kadar hiç adet görmeyen kızların doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Çünkü bu yaşlarda adet görmeme bir çok hastalığın belirtisi olabilir.

Üreme Organı Olmaması yada Rahimde Yara Olması
Geçirdiğiniz herhangi bir hastalık yada tıbbi durum sonucu rahimde yara oluşması ve üreme organlarının doğuştan eksik olması adet dönemine girmemenize neden olabilir. Kesin teşhis için doktor muayenesi şarttır.

  Kategori:
yorum yaz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamış!

Sohbet başlatmak için yorum yapabilirsin.

Yorum Eklemek İster Misiniz?

Bilgileriniz güvende olacak! E-posta adresiniz yayımlanmayacak sadece iletişim kurmamız gerektiğinde yetkili tarafından kullanılacaktır.
Yıldızlı alanları doldurmak zorunludur.